Smaczne zupy, w czym tkwi ich sekret?
Dobra zupa zaczyna się od aromatycznego, bogatego w smaku bulionu. Jeśli nie zawsze jesteś zadowolony ze swoich wywarów i rosołów, sprawdź kurs Akademii UFS „Podstawowe informacje o bulionach”, w którym Jean van der Westhuizen, szef kuchni z dwudziestoletnim doświadczeniem kulinarnym dzieli się swoimi poradami i trikami.
Przepisy na zupy – jak z nich korzystać?
W jaki sposób traktujesz przepisy na zupy? Możesz trzymać się ich w stu procentach, o ile ufasz autorowi. My jednak proponujemy, aby traktować je jako drogowskaz do stworzenia własnej, autorskiej receptury. Zobacz, jak możesz bawić się przepisami wykorzystując pomysły na modyfikacje smaku tradycyjnych zup.
Wariacje na temat zupy pomidorowej?
Klasyczna zupa pomidorowa to nie tylko domena restauracji włoskich czy menu dla dzieci. Wystarczą niewielkie modyfikacje, by przełamać jej tradycyjny smak. Co warto wypróbować?
● Skarmelizuj pomidory na jasnym karmelu z brązowego cukru. Unikniesz w ten sposób nadmiernej kwasowości i dodasz zupie ciekawego aromatu.
Eksperymentuj z cynamonem, goździkami i anyżem. Dodatek przypraw korzennych sprawi, że zupa będzie jeszcze bardziej rozgrzewająca.
● Zagęść śmietanką z żółtkiem. Rozmieszaj żółtko ze śmietanką 30%,gorącą zupą i wymieszaj z całością, nie zagotowuj ponownie ponieważ żółtko się zetnie. Dzięki temu trikowi zupa będzie kremowa i delikatna.
● Dodaj zimnego pokrojonego masła i mieszaj do jego rozpuszczenia. Zupa nie tylko będzie kremowa ale i aksamitna.
Choć często zupę pomidorową przygotowuje się na bulionie drobiowym (na przykład na Rosole z kury Knorr Professional), warto zmienić recepturę i wykorzystać Rosół jarzynowy Knorr Professional, który posiada wyrazisty smak i zbilansowaną słoność. Jego użycie pozwoli nam serwować zupy również osobom, które unikają mięsa w diecie.
Czym doprawić zupę krem z warzyw?
Zupy krem nie zawsze wychodzą idealnie. Choć wiele warzyw jest pełnych smaku, kremy z nich potrafią być mdłe i płaskie w smaku. Dlatego warto znać różne triki na podkręcenie ich smaku i dodanie autorskiego charakteru.
Dodaj do zupy czegoś niecodziennego
Przełam smak zupy takimi składnikami jak: skórka z cytryny, pomarańczy czy limonki, kiszone warzywa, piwo, mocne alkohole, ser kozi lub pleśniowy, pasta truflowa. Tę ostatnią znajdziesz w przepisie na wegetariański krem z rustykalnych warzyw z nutą truflową i grzankami.
Podaj zupę z spektakularny sposób - serwuj zupy na bogato
Zupy kremy są bardzo wdzięczne: ich gęsta konsystencja pozwala utrzymać na powierzchni różne dodatki, które podkręcają ich smak oraz wygląd. Możesz podać je z grzanką, czipsami (z warzyw, parmezanu, chorizo czy grzybów), pudrem (z buraków, pomidorów, ziół i grzybów) czy intensywnie zieloną oliwą ziołową.
Postaw na wędzone! - podkręć smak zupy dymnym aromatem
Dymny aromat nie pasuje do wszystkich zup kremów. Są jednak takie, które znacząco na nim zyskają. Aby go uzyskać, ugotuj zupę na aromatycznym Rosole wołowym Knorr Professional z dodatkiem wędzonego mięsa lub postaw na Rosół o smaku wędzonki Knorr Professional.
Wędzone aromaty sprawdzą się zwłaszcza w kremach ze strączków: fasoli, soczewicy czy ciecierzycy. Zapoznaj się z naszym przepisem na gęstą i aromatyczną zupę z ciecierzycy z pancettą .
Jak poprawić smak zupy dyniowej?
Sezonowa zupa dyniowa bywa traktowana jako niezbędna pozycja w jesiennej karcie. Słodki smak dyni jest jednak wymagający: bez odpowiednich przypraw szybko może stać się mdły. Jak podkręcić smak zupy dyniowej?
Klasyką jest dodatek przypraw korzennych, chili czy mleka kokosowego. Nie wystarczą więc, by zaskoczyć oczekujących nowości gości. Aby to zrobić, możesz dodać do zupy masło orzechowe czy tahini, które dodadzą jej kremowości oraz ciekawego akcentu smakowego.
Innym pomysłem jest dodanie toppingu z owoców, np. z mango i chili, karmelizowanych jabłek (na przykład z tymiankiem) czy grillowanych gruszek. Świetnie sprawdzi się też dodatek soku z pomarańczy oraz wykończenie zupy ich tartą skórką.
Miłośnikom azjatyckich połączeń z pewnością zasmakuje zupa dyniowa z jasnym miso, z chipsem z wodorostów czy z dodatkiem papryki gochugaru.
Czym doprawić zupę ziemniaczaną?
Klasyczna kartoflanka to synonim chłopskiego jadła. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wzbogacić recepturę i stworzyć elegancką zupę, którą pokochają goście. Jak poprawić smak zupy ziemniaczanej?
● Podkręć ostrość. By przemienić zupę ziemniaczaną w orzeźwiający krem, dodaj do niej chrzanu i podaj z chipsem z kiełbasy lub chorizo. Możesz tez pójść krok dalej i serwować kartoflankę z wasabi oraz wędzonym łososiem.
Wykorzystaj inne gatunki ziemniaków. Zupę ziemniaczaną możesz ugotować nie tylko na klasycznych kartoflach. Świetnie sprawdzą się też ziemniaki fioletowe oraz bataty. Słodycz batatów warto przełamać serem feta, cytrusami czy dodatkiem pomidorów, jak w naszym przepisie na wegetariański krem ze słodkich ziemniaków i pomidorów.
● Ugotuj na Bulionie grzybowym Knorr Professional. Ten klarowny, aromatyczny wywar pozwoli Ci osiągnąć bogaty i wielowymiarowy smak zupy ziemniaczanej. Podawaj z pudrem z borowików lub ze smażonym boczniakiem królewskim.