Kurczak – konsumencki priorytet
Popyt na drób w skali międzynarodowej wykazuje wciąż wzrostową tendencję*, co determinuje przede wszystkim smak mięsa, jego niska cena, tani proces produkcji i zapotrzebowanie na białko. Według konsumentów popularność kurczaka wynika z delikatności jego mięsa, osiągalnych cen, niskiej zawartości tłuszczu oraz łatwości przygotowania.
Dane eksportowe dotyczące kurczaka są imponujące – w 2016 roku na ogólny wynik eksportu drobiu na świecie, największy udział w eksporcie kurczaków miała Holandia (21%), Polska (13,3%), Stany Zjednoczone (13%), Belgia (12%) i Niemcy (8%). Według prognoz specjalistów z branży drobiarskiej, zapotrzebowanie na kurczaka ma jeszcze wzrastać przez wiele lat.
Warto zwrócić także uwagę na jakość i smak mięsa pod względem hodowli kurczaków i ich ras na świecie. Smak i struktura mięsa z hodowli zagrodowej/ekologicznej są nieporównywalne z hodowlą przemysłową – mięso ma zdecydowanie mniej tłuszczu i znacznie cieńszą skórę.
Charakterystyka kurczaków
Bojowiec indyjski, Plymouth rock, Ayam cemani czy kurczak z wolnego wybiegu różnią się przede wszystkim rozmiarem, upierzeniem, grzebieniem, kolorem jaj i jakością mięsa. Każda z ras ma specyficzne wymagania względem hodowli.
1. Bojowiec indyjski
Angielska rasa kur, krzyżowana ówcześnie z bojowcem malajskim, cochin oraz shamo. Bardzo wymagające w hodowli, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wielkości kurnika oraz dużego wybiegu. W ciągu 10 miesięcy całkowicie rozrasta się ich masa mięśniowa. Są ciężkie i średniej wysokości. Waga koguta: 3.5-4.5 kg, kura: 2.0-3.0 kg.
2. Plymouth rock
Rasa amerykańska, która dużą popularność zdobyła w hodowlach europejskich. Przeznaczona do chowu nieśnego i mięsnego, jednak w tym celu częściej hodowcy decydują się na rasę white rock, które charakteryzują się większym przyrostem. Waga koguta: 2.7-3.4 kg, kura: 2.1-2.5 kg. Wyróżnia je wszechstronność użytkowania i odporność – są jednymi z najsilniejszych kur pod względem zdrowotnym.
3. Ayam cemani
Rasa pochodząca z Indonezji, bardzo rzadka i jedna z najcenniejszych. To kura niezwykła – posiada czarne ubarwienie nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Ma czarne mięso, kości i krew. W Europie hoduje się je głównie w Niemczech, Holandii, Czechach i na Słowacji. Waga koguta: 2.5 kg. Kura: 1.5-2.0 kg. Mięso ayam cemani jest bardzo delikatne. Ceny rasy nie schodzą poniżej 200 dolarów w USA, a w Europie 100 euro.
4. Wolny wybieg
Kury z wolnego wybiegu charakteryzują się powolnym wzrostem, mają dostęp do przestrzeni, starannie wyselekcjonowanych pasz na bazie zboża, przez co smak mięsa, jak w przypadku hodowli ekologicznych, znacznie różni się np. od chowu ściółkowego, którego celem jest jak największa produkcja przy ograniczeniu naturalnego środowiska kur.
Dziś zarówno konsumenci, jak i szefowie kuchni są bardziej wymagający i zwracają uwagę na pochodzenie mięsa, które zdecydowanie wpływa na jego jakość, stąd rosnąca popularność kurczaka z hodowli ekologicznych, etykietowanego zazwyczaj jako „free range”, „home grown”, „label rouge” czy „organic chicken”. Powrót do tradycyjnych sposobów hodowli kurczaków, otwarta przestrzeń, komfortowe warunki chowu i nieprzetworzone pasze to dziś priorytet większości hodowców.
*OECD-FAO, „Agricultural Outlook 2016-2025”, http://www.fao.org/3/a-i5778e.pdf
Zapisz się do newslettera
Już dziś zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami ze świata gastronomii. Otrzymasz co miesiąc najświeższe przepisy, informacje o konkursach oraz inspirujących filmach i artykułach stworzonych przez szefów kuchni z całego świata. Niech nic Cię nie ominie!