Menu

Zapewne najczęściej kupujesz zioła świeże lub suszone. Jeśli chcesz zobaczyć, jak gotować przy użyciu ziół, warzyw i owoców z ogródka przy restauracji, obejrzyj filmy w ramach darmowego kursu kulinarnego Akademii UFS „Z ogrodu na stół”. To ogrom inspiracji dla szefów kuchni ceniących sezonowość i organiczność.

Darmowy kurs kulinarny online „Z ogrodu na stół” – stosowanie świeżych warzyw, owoców i ziół w restauracyjnej kuchni.

Zioła suszone czy świeże?

To, czy postawić na zioła suszone czy świeże, zależy od ich rodzaju oraz receptury, do której planujesz ich użyć.

Zioła suszone – zastosowanie w kuchni

Suszone zioła stosuje się przede wszystkim w daniach, które wymagają długotrwałego gotowania czy duszenia, ponieważ potrzebują czasu, by rozwinąć smak i aromat. Zioła takie jak oregano, tymianek, pietruszka, rozmaryn i szałwia najlepiej dodawać na początku gotowania, aby miały czas wydzielić olejki eteryczne. Delikatniejsze zioła, takie jak majeranek, koperek, bazylia czy kolendra lepiej dodawać bliżej końca gotowania, ponieważ przy dłuższej obróbce ich aromat może wyparować.

Świeże zioła – kiedy sprawdzą się lepiej

Świeże zioła należy dodawać do duszonych i gotowanych potraw przed końcem obróbki lub tuż przed podaniem. Ciepło w znaczący sposób pogarsza ich wygląd i smak. Można też przyrządzać je na zimno, na przykład w postaci sosu chimichurri czy włoskiego pesto.

Gotowe pasty i mieszanki ziołowe

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie pesto i zależy Ci na powtarzalności smaku, wybierz Primerbę pesto Knorr Professional  lub Primerbę czerwone pesto Knorr Professional. Te aromatyczne pasty zapewniają skoncentrowany smak świeżych ziół przez cały rok, niezależnie od sezonu. Możesz wykorzystać je do dań gorących (zup, sosów, ryb i owoców morza, mięs, warzyw, makaronów) i zimnych, w tym dipów i sosów sałatkowych, jak w przepisie na sałatkę z pieczonym kurczakiem, jabłkami i koprem włoskim.

Przechowywanie świeżych ziół

Świeże zioła przechowuje się na kilka sposobów w zależności od ich rodzaju oraz planowanego czasu wykorzystania.

W przypadku delikatnych ziół o zielonych łodygach, takich jak bazylia, pietruszka, koperek, kolendra czy mięta, należy najpierw przyciąć ich końcówki, a następnie umieścić pęczek w słoiku z niewielką ilością wody. Tak przygotowane zioła przykryć torebką foliową i zabezpieczyć gumką recepturką. W ten sposób mogą zachować świeżość nawet do tygodnia.

Zioła o zdrewniałej łodydze, takie jak rozmaryn, tymianek czy szałwia, można przechowywać dłużej. Najlepiej owinąć je wilgotnym ręcznikiem papierowym, umieścić w szczelnym opakowaniu i schować do lodówki.

Co natomiast zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać posiadanych ziół w danym momencie?

●     Zrób olej ziołowy. Zioła wrzuć na minutę do wrzątku, następnie przełóż do wody z lodem. Dokładnie osusz, zmiksuj z olejem i przecedź przez gęste sito lub filtr do kawy.

●     Zrób syrop. Ugotuj zioła w roztworze cukru z wodą, a następnie usuń je. Otrzymany syrop stosuj do deserów i napojów. Świetnie sprawdzi się tu mięta czy rozmaryn.

●     Zamroź. Niektóre zioła można mrozić bez dodatku wody czy oleju, w pojemnikach lub torebkach strunowych. Koperek czy natkę pietruszki wystarczy posiekać, igły rozmarynu oderwać od łodygi i tak umieścić w pojemniku.

●     Zamroź w wodzie. Posiekane zioła można też mrozić w wodzie, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać je później do gotowania lub duszenia. Wystarczy wsypać je do pojemników na lód, zalać wodą i umieścić w zamrażarce.

●     Zamroź w oleju. Najtrwalsza opcja to mrożenie w oleju. Wystarczy posiekać zioła, umieścić w pojemnikach do lodu i zalać neutralnym w smaku olejem czy oliwą z oliwek. Można też zmiksować je wraz z olejem i tak przygotowaną mieszankę zamrozić w tackach do lodu.

Przechowywanie ziół na zimę

Aby uniknąć marnowania świeżych ziół i mieć do nich dostęp przez cały rok, możesz skorzystać z szerokiej oferty Primerb Knorr Professional: aromatycznych past ziołowych konserwowanych w mieszance olejów roślinnych. W ofercie znajdziesz pasty z jednego rodzaju ziół, takie jak Primerba tymiankowa Knorr Professional czy Primerba bazyliowa Knorr Professional , oraz mieszanki ziołowe, jak Primerba włoska Knorr Professional (z bazylią, oregano, czosnkiem i natką pietruszki) czy Primerba prowansalska Knorr Professional (z tymiankiem, rozmarynem i majerankiem).

Primerby Knorr Professional posiadają wiele zastosowań w sosach ciepłych i zimnych, marynatach, farszach. Polecamy na przykład przepis na kopytka z batatów i ricotty w bazyliowym sosie winnym z użyciem Primerby bazyliowej Knorr Professional.

Jak stosować świeże zioła w potrawach?

Siekanie świeżych ziół wymaga wprawy. Ważny jest nawet moment rozpoczęcia siekania: należy to zrobić dopiero w momencie, w którym będziemy chcieli dodać zioła do potrawy. Świeże zioła przed siekaniem należy umyć i bardzo dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym, inaczej podczas siekania możemy je rozgnieść.

Zioła takie jak pietruszka, koperek czy kolendra można posiekać razem z łodygą. Drobne siekanie uwalnia więcej olejków eterycznych, także warto poświęcić rozdrabnianiu trochę czasu. Natomiast bazylię, miętę czy szałwię należy oderwać od zdrewniałych łodyg przed krojeniem. Najlepiej jest ułożyć ich liście na stosie, ciasno zwinąć i pokroić w poprzek.

Jeśli chcesz użyć świeżych ziół w przepisie, który zawiera zioła suszone, dodaj od 3 do 4 razy więcej świeżych ziół niż wymaga receptura. Jeśli natomiast wolisz skorzystać z Primerb Knorr Professional, pamiętaj, że ich smak i aromat jest silnie skoncentrowany. Stosuj je zgodnie z naszymi przepisami, na przykład z tą recepturą na grillowanego pstrąga z sałatką z pieczonych pomidorów z tymiankiem.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza