W naszym artykule prócz efektownych dań z najnowszej broszury „Klasyczne składniki nowocześnie” i nie tylko, skupiamy się na odpowiednim wyborze kształtów, tekstur i porcelany.
Talerz okrągły
To elegancka klasyka, która zawsze się sprawdzi. Możemy przełamać ją nieco rozmaitymi elementami – żłobieniami, dekoracjami, kolorystyką, fakturą czy delikatnie nieregularnym kształtem.
Talerz kwadratowy
Niegdyś uosobienie nowoczesnej elegancji, dziś coraz częściej widziany w mniej prestiżowych lokalach gastronomicznych. Pozwala na ciekawe zabawy z geometrią ułożenia potraw, jednak nie sprawdza się przy prezentacji wielu dań.
Talerz prostokątny
Pasuje do podłużnych potraw albo do prezentacji kilku mniejszych elementów w jednej linii. Coraz mniej popularny, zwłaszcza w najlepszych restauracjach.
Talerz głęboki
Nie służy tylko do zup i makaronów! Można podać w nim wiele potraw, zwłaszcza takich, w których skład wchodzą sosy. Podawane sa w nim także niektóre desery oraz sałatki.
Miska
Od kilku lat podanie potrawy w misce jest zgodne z panującymi trendami. Można w niej ułożyć elementy dania w oryginalny sposób. Sprawdzą się do zup-kremów, fondue, a także do tzw. bowl food oraz do serwowania dodatków.
Materiał i styl talerza
Porcelana
Porcelana ma różne oblicza – możesz zdecydować się na białą klasykę, możesz postawić na rustykalną „nieidealność”. Wszystko zależy od tego, jaki efekt prezentacji potrawy chcesz osiągnąć.
Łupek
Kilka lat temu wiele restauracji zainwestowało w zastawę z łupku. Choć teraz wielu gościom opatrzył się ten koncept, wciąż łupek pozwala na prostą, a jednocześnie wyrafinowaną prezentację potrawy. Stosowany jest na przykład do serwowania fingerfoodów.
Drewno
Drewniany talerz i miska, drewniana deska, słój drewna – możliwości są różne. Na drewnie dobrze prezentują się burgery z frytkami, steki, kanapki oraz sushi, a nawet desery. Drewno nadal sprawdzi się w konceptach kuchni tex-mex, w burgerowniach czy restauracjach oferujących dania oparte na mięsie. Pamiętajmy jednak, że drewno wymaga zachowania odpowiednich wymagań higienicznych i dlatego nie jest to łatwy materiał w kuchni.
Vintage
Moda na to, co z dawnych czasów, nie przemija. Ceramika z lat 50., 60. czy 70. staje się coraz popularna. Przedmiotów, zastaw i kompletów obiadowych poszukują zarówno osoby indywidualne, jak i restauratorzy. Niektórzy poszukują określonych modeli znanych polskich lub europejskich firm, na przykład z Ćmielowa, Chodzieży czy Bogucic, inni kompletują zastawę na targach staroci i nie przejmują się tym, że talerze nie są identyczne. Tworzy to niezapomniany klimat, a wykorzystanie zastawy typu vintage doskonale pasuje zwłaszcza do tradycyjnych potraw.
Autentyczność
Goście coraz częściej oczekują, że dania kuchni narodowych będą podane w taki sposób, jak w miejscach, z których pochodzą – na przykład potrawy kuchni indyjskiej można podać na charakterystycznych srebrnych tacach, a jednogarnkowe dania kuchni hiszpańskiej (typu paella) w specjalnych patelniach.
Kolorystyka zastawy
Czarny
Czarny nie wychodzi z mody – tak samo jak czarna zastawa. Potrawy, podane w wyrafinowany sposób, mogą prawdziwie wybrzmieć na ciemnym tle. Czarne talerze mogą być wykorzystane w każdym typie kuchni. Coraz częściej jednak restauracje rezygnują z niej na rzecz nowych, nieco jaśniejszych konceptów.
Pastele
Błękity, miętowa zieleń i pudrowy róż – to jedne z częstszych wyborów koloru talerzy w restauracjach. Nic dziwnego – tworzą klimat i pięknie podkreślają charakter różnych dań. Bez wątpienia świetnie wyglądają także na zdjęciach, nierzadko robionych przez foodies i umieszczanych w social mediach
100% naturalnie
Kolory naturalnych materiałów (gliny, ziemi, lawy, magmy) oraz ceramika „nieidealna” – posiadająca niedoskonałości – są ostatnio znaczącym w trendem w gastronomii. Warto podkreślić, że wielu restauratorów wybiera ceramikę z lokalnych pracowni, których wyroby są nie tylko bliskie danemu regionowi, ale wyróżniają się także niezwykłą starannością czy estetyką. Warto podstawić na takie rozwiązania, gdy nasza restauracja opiera się na lokalnych, autentycznych składnikach.
O sztuce platingu dowiesz się więcej w sekcji podstawy aranżacji i dekoracji talerza.