Menu

Drobiarskie trendy w skali makro

 

Eksperci z OECD-FAO** opracowali obszerny raport, w którym szacują, iż globalna konsumpcja mięsa do 2025 roku osiągnie poziom 131 mln ton. Przyczyny spożywania drobiu w różnych krajach są uwarunkowane m.in. demograficznie, ekonomicznie, prawnie i społecznie. Ceny finalnych produktów, smak mięsa, niedrogi proces produkcji oraz zwiększający się popyt na białko zwierzęce, a także wzrost populacji na świecie to główne czynniki, które wymienia się jako siłę napędową globalnej konsumpcji drobiu.

Drób jest jednym z najpopularniejszych rodzajów mięsa. W restauracjach na całym świecie mięso drobiowe pojawia się w różnych odsłonach, szefowie kuchni przygotowują potrawy z drobiu z wykorzystaniem wielu innowacyjnych technik kulinarnych, np. metody sous vide lub odwołują się w swojej karcie do tradycji, podkreślając smak i aromat mięsa.

Na fenomen drobiu składa się z pewnością łatwość jego obróbki. Ponadto mięso drobiowe to bogate źródło białka, posiada względnie niską zawartość tłuszczu, stąd bardzo często uwzględniane jest podczas komponowania menu dietetycznego dla klientów branży cateringowej. Drób jest jednym z głównych elementów żywienia codziennego, ale również cennym produktem w gastronomii, który pozwala szefom kuchni na kreatywne wykorzystanie jego potencjału i tworzenie wyjątkowych w smaku dań.

Specjaliści prognozują, iż do 2025 r. konsumpcja mięsa drobiowego zwiększy się na tyle, że w wielu krajach możliwa jest sytuacja, w której zdarzy się nadwyżka spożycia nad produkcją.

Konsumpcja drobiu na świecie

Konsumpcja mięsa oscyluje przede wszystkim wokół takich zagadnień, jak standard życia i dieta. W porównaniu do innych towarów, mięso charakteryzuje się wysoką produkcją i jej znacznymi kosztami. Popularność drobiu w gastronomii wynika z dynamicznego rozwoju w szczególności hodowli kurcząt oraz obniżenia kosztów produkcji i analogicznie niskiej ceny. Zastosowanie znajduje np. jako danie główne, składnik farszów, zup, sałatek czy przekąska.

Spożycie drobiu na Świecie

23.9 kg per capita w Europie, 48.3 kg w Stanach Zjednoczonych, 44.5 kg w Arabii Saudyjskiej, 43.6 kg w Australii, 57 kg w Izraelu, 12.1 kg w Chinach – tak wygląda spożycie drobiu w kilogramach na jednego mieszkańca w roku 2016 według badania przeprowadzonego przez OECD-FAO.

Konsumpcja drobiu na świecie

 

Drobiowe trendy kulinarne:

1. Europa:

  • pieczony w papryce kurczak z szafranowym kuskusem i smażoną cukinią
  • indyk pieczony w sosie limonkowym z tymiankiem z dodatkiem zielonych szparagów
  • pulpety z gęsi w sosie serowym z dodatkiem żurawiny i grzybowego puree

2. Azja:

  • bułeczki bao z marynowanym kurczakiem i karmelizowaną marchewką z brokułem stir-fry
  • ramen z duszoną kaczką, czarnym sezamem, nori, kiełkami fasoli mung i jajkiem
  • burger z kotletem z indyka, trawą cytrynową i kapustą czerwoną w sosie sojowym

3. Ameryka Północna i Południowa:

  • kurczak pieczony w miodzie z puree z fioletowych ziemniaków oraz karmelizowaną fasolką szparagową
  • pierś z indyka w parmezanie z makaronem w sosie brokułowym, podany z pieczonymi plastrami bakłażana
  • paprykowy gulasz z żołądków ze smażonym ryżem i cukinią

4. Afryka/Oceania:

  • gulasz z kurczakiem i ciecierzycą w pomidorach, z kolendrą i labneh, czyli serem z jogurtu
  • biały ryż z duszonym porem, indykiem w sosie orzechowym oraz chipsami z jarmużu
  • kuskus z limonką z warzywami julienne oraz duszonym w miodzie kurczakiem

Tendencja wzrostowa globalnej konsumpcji drobiu utrzyma się co najmniej do 2023 roku. Rynek mięsny, z uwzględnieniem produkcji drobiu jest jednym z głównych sektorów gospodarki żywieniowej na świecie. Konkurencyjność cenowa, prozdrowotne aspekty drobiu oraz zapotrzebowanie w branży gastronomicznej to najczęściej wymieniane czynniki wobec popularności mięsa drobiowego w skali globalnej, dzięki czemu szefowie kuchni mogą dostarczać konsumentom innowacyjne rozwiązania względem smaku.

*  Westohoek H., „The Protein Puzzle”, PBL Netherlands Environmental Assessment Agency

**  OECD-FAO, „Agricultural Outlook 2016-2025”, http://www.fao.org/3/a-i5778e.pdf

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza