Przedstawiamy trzy kanapkowe trendy, które mogą zmienić przyszłość sceny street foodu: rozpowszechnienie kanapek z owocami morza, mięsnych kanapek podawanych tradycyjnie oraz w wersji wegetariańskiej oraz kanapek, które w klasycznych recepturach nie zawierają glutenu.
Amerykańskie kanapki z owocami morza – zwiastun lata
Za kanapkami z owocami morza przepadają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Jedną z nich jest lobster roll, kanapka z mięsem homara w bułce jak do hot doga. Ugotowane homarze mięso wystarczy posmarować roztopionym masłem, skropić cytryną i doprawić solą i pieprzem, a następnie nałożyć do bułki. Lobster roll to prostota, w której liczy się wysoka jakość produktów.
Inną propozycją z USA jest shrimp po’boy, czyli bagietka z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem, wypełniona smażonymi panierowanymi krewetkami, sałatą, pomidorem i – koniecznie! – remuladą. Sos najlepiej przygotować samemu na bazie Majonezu do dekoracji Hellmann’s, dodając do niego musztardę, chrzan, posiekane pikle i słodką paprykę.
Majonezowy sos do kanapki – podstawa sukcesu
Gęsty i kremowy Majonez do dekoracji Hellmann’s można z powodzeniem stosować jako podstawę sosów własnej produkcji. Poza klasycznym smakiem i konsystencją, wyróżnia się zawartością tylko jaj z chowu ściółkowego, co może przyciągnąć świadomych ekologicznie gości.
Kanapki z mięsem – również w wersji wegetariańskiej
Mięsne kanapki z USA błyskawicznie zdobywają swoich miłośników. Zachwycamy się pastrami na chlebie żytnim, kanapką reuben z peklowaną wołowiną, kiszoną kapustą i szwajcarskim serem czy cheesesteak, podłużną kanapką z kawałkami steka i roztopionego sera. Aby przygotować tę ostatnią, powinieneś posiadać umiejętność przygotowywania steka idealnego. Obejrzyj w tym celu nasz darmowy kurs Akademii UFS „Stek: Rzeźnictwo, Dojrzewanie i Gotowanie”.
Coraz większą popularnością cieszy się też przygotowywanie klasycznych mięsnych kanapek w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej. Jakie możesz zaproponować gościom?
Klasyk ze stanów: Sloppy Joe
Miękka bułka wypełniona gęstym sosem z mielonej wołowiny, cebuli, czosnku, papryki, koncentratu pomidorowego oraz ketchupu. W wersji wegańskiej przygotujesz ją błyskawicznie, zamieniając wołowinę na Jak Mielone The Vegetarian Butcher. Ta alternatywa dla mięsa mielonego ma zwartą strukturę oraz smak i teksturę, których szukają miłośnicy mięsa.
Amerykańska kanapka Meatball sub
Kolejny klasyk ze Stanów: podłużna bułka wypełniona klopsikami w sosie marinara i roztopionym serem. Przygotowanie wersji wegetariańskiej zajmie Ci mniej czasu niż praca z tradycyjną recepturą. Możesz bowiem skorzystać z gotowych Jak Klopsików The Vegetarian Butcher, które są pełne mięsnego smaku.
Burger Cemita z Meksyku
Przenosimy się do Meksyku i prezentujemy bułkę wypełnioną panierowanym kotletem (wieprzowym lub drobiowym), awokado, cebulą, serem, ziołami i ulubioną salsą. W wersji bezmięsnej tę kanapkę przygotujesz używając Jak Kurczaka w Chrupiącej Panierce The Vegetarian Butcher, soczystej i pełnej smaku alternatywy, którą możesz przygotować w kilka chwil.
Choripán – uliczna kanapka z Argentyny
Ten najpopularniejszy argentyński street food z pewnością doskonale odnajdzie się w Twoim menu. To jasna bułka z grillowanym w całości chorizo i ziołowym sosem chimichurri. Aby podać wersję bezmięsną, wymień chorizo na Jak Kiełbaski The Vegetarian Butcher doprawione pikantną papryką
Kanapka Klubowa
Club sandwich, zwana w Polsce kanapką klubową, to kanapka z chleba (przeważnie tostowego), pokrojonego w plastry kurczaka bądź indyka, szynki lub smażonego boczku, sałaty, pomidora i majonezu. Kanapkę często kroi się na ćwiartki i przytrzymuje się ją za pomocą patyczków koktajlowych. Współcześnie zawartość tych kanapek często się zmieniają. Wege wersję można przygotować z Jak Kurczak The Vegetarian Butcher.
Kanapka sandwitch ze smażonym kurczakiem
To miękka bułka wypełniona kotletem z kurczaka marynowanym w maślance i usmażonym na chrupko, sałatą, pomidorem i sosem koperkowym lub ziołowym. Wersję w 100% roślinną przygotujesz zamieniając kurczaka na Jak Nuggetsy The Vegetarian Butcher, a bazę do sosu na Majonez wegański Hellmann’s.
Możesz zainspirować się naszym przepisem na wegetariańską kanapkę z Nuggetsami, sałatą i majonezem wegańskim, do której dodaliśmy odrobinę egzotyki w postaci mango.
Uliczne kanapki bez glutenu z Ameryki Łacińskiej
Jeśli posiadasz lub chcesz rozszerzyć ofertę dla gości bez glutenu, a jednocześnie nie przekonują Cię bezglutenowe zamienniki, możesz postawić na autentyczne przepisy z Ameryki Łacińskiej.
Arepas – przepis na kanapkę z Wenezueli
Najpewniej znasz wenezuelskie arepy: małe bułeczki z masarepy, specjalnej mąki, która powstaje z suszonego i mielonego ciasta kukurydzianego. Jest dzięki temu delikatniejsza niż inne odmiany mąki kukurydzianej.
Gorące arepy nadziewa się między innymi szarpaną wołowiną, czarną fasolą i serem lub sałatką z kurczaka i awokado. Tę ostatnią wersję możesz łatwo przygotować w wersji w pełni roślinnej! Wystarczy, że użyjesz soczystego Jak Kurczaka The Vegetarian Butcher, a wszystkie składniki połączysz Majonezem Wegańskim Hellmann’s.
Kanapka patacón maracucho
Kolejnym bezglutenowym przysmakiem z Wenezueli jest patacón maracucho. To kanapka, w której w miejsce pieczywa stosuje się dwukrotnie smażone plantany. Należy je obrać, usmażyć, rozgnieść i ponownie zrumienić na gorącym oleju. Między dwa kawałki plantanów nakłada się podobne składniki, co w przypadku arepy. Palce lizać!