Tuńczyk w gastronomii
Świeży tuńczyk jest coraz łatwiej dostępny wśród dostawców i kusi swoim burgundowym kolorem. Co warto o nim wiedzieć, zanim zaczniesz go podawać?
- Istnieje kilka gatunków tuńczyka. Te najpopularniejsze to tuńczyk biały (Thunnus alalunga), tuńczyk żółtopłetwy (Thunnus albacares) i tuńczyk pasiasty – bonito (Katsuwonus pelamis).
- Mięso tuńczyka posiada niewiele tłuszczu i dużo wartościowego białka – więcej niż inne popularne ryby, jak dorsz, pstrąg czy sola. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
- Najbardziej wartościową częścią tuńczyka jest polędwica, która posiada brunatną barwę podobną do steku wołowego.
Dania z tuńczykiem
Przystawka. Tatar z tuńczyka
Tatar z tuńczyka to jedna z najprostszych w przygotowaniu i wyjątkowo efektownych przystawek. Wystarczy dobrej jakości świeża polędwica, którą należy posiekać (nie mielić!) i podać z ulubionymi dodatkami.
Samo mięso można doprawić solą i młotkowanym pieprzem, choć niektórzy szefowie kuchni puszczają wodze fantazji i używają takich przypraw jak sos sojowy, sos ostrygowy czy sok z limonki.
Ciekawe dodatki do tatara z tuńczyka to krem z awokado, granita ze świeżych ogórków, plastry mango, konfitura z czerwonej cebuli czy wyfiletowany grejpfrut. Jeśli chcesz zaskoczyć gości wersją premium, możesz podać przystawkę z jajkiem przepiórczym i chipsem ze szpinaku.
Sałatka. Tuńczyk w przyprawach
Sałatka z tuńczykiem wymaga odpowiedniej obróbki polędwicy oraz doboru dodatków. Aby odpowiednio przygotować mięso z tuńczyka, należy:
- zasypać je cukrem i solą na ok. 40 minut,
- umyć, osuszyć i zostawić w chłodni do serwisu,
- przyprawić, np. pieprzem syczuańskim, sezamem białym i czarnym,
- obsmażyć z każdej strony na złoty kolor,
- pokroić na plastry.
W środku tuńczyk powinien być surowy.
Z czym skomponować przygotowanego w ten sposób tuńczyka, aby stworzyć pyszną sałatkę z tuńczyka i wakame?
- Glonami wakame, szalotką gotowaną w winie i żelem z żółtka jaja,
- Edamame, marynowanym imbirem i świeżymi rzodkiewkami,
- Świeżym ogórkiem, awokado i vinaigrette z wasabi.
Danie główne. Burger z tuńczyka
To świetna alternatywa tradycyjnego burgera dla niecodziennych konceptów kulinarnych i street foodowych. Jeśli przygotujemy go ze świeżego kawałka mięsa zamiast z tuńczyka w puszce, otrzymamy przysmak nawet dla najbardziej wybrednych gości.
Aby przygotować kotlety, polędwicę z tuńczyka mieli się z cebulą, imbirem, chili oraz świeżą kolendrą. Można dodać również sosu sojowego, drobno posiekanej trawy cytrynowej lub startej skórki z limonki.
Jak podać burgera z tuńczyka? Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Oto nasze inspiracje.
- Tradycyjnie: sałata, majonez, plastry pomidora i awokado
- Po azjatycku: Hellmann’s Majonez do dekoracji z sosem sriracha, sałatka z glonów i mango
- Po hawajsku: sos musztardowy, sałata i grillowany ananas
- Po włosku: sos marinara, rukola i tapenada z oliwek