Tranżerowanie – garść porad
Aby poprawnie wyporcjować drób, będziesz potrzebował dobrze naostrzonego noża oraz deski przeznaczonej do obróbki mięsa.
W kuchni francuskiej, gdy wszystkie elementy są przeznaczone do pieczenia, tuszkę dzieli się na 8 elementów kulinarnych, przy czym 1/3 części piersi odkrawa się ze skrzydełkiem. To jednak Ty decydujesz na ile części pokroić tuszkę drobiową i zależy to od tego, jakie danie chcesz z tych elementów przygotować.
Aby uzyskać głębię smaku wywaru, dopraw go Esencją bulionu drobiowego Knorr Professional lub Esencją bulionu warzywnego Knorr Professional.
Porcjowanie kurczaka krok po kroku sposobem tradycyjnym
Oto poradnik, jak porcjować kurczaka na osiem części. Z jednego kurczaka otrzymasz 2 piersi, 2 udka, 2 podudzia i 2 skrzydełka.
Krok 1. Wycięcie kości
pierwszym krokiem do podziału kurczaka na elementy kulinarne jest wycięcie kości w kształcie litery V. Znajduje się ona u nasady piersi, przy wylocie szyi z tuszki.
Po jej wycięciu, możesz przejść do kolejnego kroku tranżerowania.
Krok 2. Udka
Połóż tuszkę kurczaka na plecach, piersią do przodu.
Odciągnij udko od tuszki. Przetnij skórę między udem a piersią. Kontynuuj odciąganie udka od korpusu, dzięki czemu kość udowa odłamie się. Następnie wytnij element w stawie, całkowicie oddzielając udko.
Powtórz z drugim udkiem.
Krok 3. Podudzia
Udko połóż na desce skórą do dołu. Poszukaj białej linii tłuszczu: to tam znajduje się staw, który łączy udo z podudziem. Przetnij ją, by podzielić podudzie z udem na dwie części.
Powtórz z drugim udkiem.
Krok 4. Skrzydełka
Chwyć za skrzydełko i poruszaj nim, by wyczuć, gdzie staw przylega do piersi. Przetnij staw i oddziel skrzydełko od korpusu.
Powtórz z drugim skrzydełkiem.
Krok 5. Piersi
Aby uzyskać piersi, zacznij od miejsca, z którego usunąłeś kość o kształcie litery V, przecinając skórę z mięsem i odcinając ją wzdłuż od mostka. Następnie powtórz ta samą czynność z drugą piersią.
Tranżerowanie tradycyjne a tranżerowanie francuskie
Inną możliwością porcjowania drobiu jest sposób francuski, który idealnie sprawdzi się przy pieczeniu mięsa. Polega on na podziale, w którym 1/3 piersi zostaje ze skrzydełkiem. Pozostałe 2/3 piersi podawane są osobno. Dzięki temu drób podzielony jest na równiejsze części.
Tak przygotowany kurczak jest gotowy do dalszej obróbki. Aby przygotować wycięte elementy kurczaka do pieczenia, przypraw je według własnego uznania. Możesz wykorzystać do tego Delikat do drobiu Knorr lub Przyprawę do kurczaka 100% naturalnych składników Knorr Professional, a następnie posmarować olejem i upiec w piecu konwekcyjnym.
Na letnie grillowanie idealnie sprawdzi się przepis Kurczak Jamaicam Jerk . Cechą charakterystyczną tego przepisu jest chrupiąca skórka kurczaka, którą uzyskamy dzięki dodaniu Knorr Professional Marynata do drobiu.
Porcjowanie kaczki, indyka i gęsi
Możesz wykorzystać powyższą instrukcję, by podzielić inne rodzaje drobiu na części. Porcjowanie kaczki, indyka i gęsi nie różni się bowiem znacząco od tranżerowania kurczaka, ale otrzymasz z nich znacznie większą ilość porcji.
Mięso kaczki i gęsi wyśmienicie smakuje konfitowane, czyli poddane powolnemu gotowaniu w tłuszczu, doprawione tymiankiem (lub wygodną w przechowywaniu Primerbą tymiankową Knorr ze świeżego tymianku zatopionego w oleju) i podane z sosem na bazie Sosu Demi-Glace Knorr. Sprawdź nasz przepis na konfitowane udko kaczki na karmelizowanych warzywach z miodem.