Grzyby leśne i uprawiane
Ze względu na sezonową dostępność grzybów leśnych oraz ich wrażliwość na czynniki pogodowe, stanowią one niewielką część wszystkich spożywanych grzybów. Większość dostępnych na rynku jest uprawiana
Trufle – najdroższe grzyby jadalne świata
Szczególną odmianą grzybów jadalnych są trufle – podziemne grzyby rosnące pod drzewami liściastymi, zwłaszcza w ciepłych warunkach atmosferycznych.
Rozpowszechnionym gatunkiem jest trufla czarna o nieregularnym kształcie. Najczęściej spotyka się ją we Włoszech. Dużo bardziej pożądana jest trufla biała o żółtawej skórce. Można ją znaleźć przede wszystkim we francuskim Piemoncie.
Można je wykorzystać do przygotowania oliwy truflowej, makaronu z truflami, jajek z truflami lub zaserwować na grzankach.
Jadalne grzyby azjatyckie
Kuchnia azjatycka słynie z wielu grzybów, które nie rosną w naszych lasach. Aby gotować dania kuchni chińskiej, tajskiej czy wietnamskiej, należy zaopatrzyć swoją kuchnię w następujące odmiany grzybów jadalnych:
- Shiitake
- Enoki
- Shimeji
Przechowywanie grzybów
Świeże grzyby powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych. Jak długo będą zdatne do spożycia?
- 20°C – 2-3 dni
- 6°C – 10-12 dni
- 0°C – 20-24 dni
Jeśli chcemy przechowywać grzyby dłużej, należy je przetworzyć. Metody utrwalania grzybów jadalnych to:
- suszenie,
- mrożenie,
- marynowanie.
Możesz też skorzystać z aromatycznej pasty z świeżych grzybów – Knorr Professional Primerby grzybowej, która podkreśli grzybowy aromat w każdym daniu