Redukcja
Długotrwałe odparowywanie to klasyczna metoda zagęszczenia sosu. Świetnie sprawdza się w mięsnych, ciemnych sosach.
Należy pamiętać, że redukcja intensyfikuje smak, dlatego rozpoczynając ją nie powinniśmy mieć zbyt słonej bazy. Wymaga ona czasu (tak cennego w kuchni), dlatego nie zawsze możemy ją stosować.
Miksowanie
To świetny sposób na zagęszczenie sosu przygotowywanego z warzyw, owoców czy strączków. Można zmiksować całość na gładki płyn i ewentualnie zredukować lub zagęścić mąką, jeśli będzie za rzadki. Można też zmiksować tylko połowę sosu, dzięki czemu uzyskamy produkt o ciekawej konsystencji.
Mąka pszenna
Mąka pszenna to idealny sposób na błyskawiczne zagęszczenie sosów – zarówno jasnych, jak i ciemnych. Wystarczy zawiesina mąki z wodą lub zasmażka, by uzyskać gęsty sos.
Jeśli przygotowujemy ciemny sos i chcemy przy okazji zagęszczania nadać mu piękny kolor i połysk oraz głęboki smak, możemy skorzystać z Sosu pieczeniowego Knorr na bazie mąki pszennej.
Skrobia ziemniaczana
Nadaje się do zagęszczania sosów azjatyckich na ciepło (np. z sosu sojowego i przypraw) oraz na zimno (np. sos sweet chili). Należy zadbać o odpowiednie proporcje, by z sosu nie powstał… kisiel.
Produkty mleczne
Zagęszczanie sosów produktami mlecznymi daje bardzo dobre rezultaty – należy jednak stosować je umiejętnie. Aby uzyskać odpowiednią gęstość za pomocą masła, należy dodać je do sosu po zdjęciu z palnika i rozpuścić Dzięki temu uzyskasz nie tylko delikatnie zagęszczony, ale też lśniący sos.
Jasne sosy możemy zaprawiać gęstymi produktami mlecznymi – na przykład śmietaną, jogurtem typu greckiego czy kremowym białym serem (np. mascarpone). Świetnie pasują do sosu grzybowego, szpinakowego i podobnych.
Orzechy
Zmiksowane na gładko orzechy nerkowca to częsty zagęstnik sosów w kuchni indyjskiej. Inne orzechy, nasiona i pestki (w tym nasiona słonecznika i pestki dyni) również sprawdzą się w zagęszczeniu sosu i nadadzą mu niepowtarzalnego smaku.
Możemy zaprawić sos orzechami na trzy sposoby.
- Ugotować sos z orzechami, a następnie zmiksować na gładko.
- Namoczyć przez 8-12 godzin orzechy, następnie zmiksować i dodać do sosu.
- Dodać do sosu masła orzechowego (z orzechów ziemnych, migdałów, orzechów laskowych czy pestek dyni).
Żółtko
Żółtka to wyjątkowy sposób na zagęszczenie delikatnych, jasnych sosów i dodanie głębokiego smaku oraz pięknego koloru. Stanowią przede wszystkim składnik sosu holenderskiego oraz wariacji na jego temat, a także zapewniają gęstość sosu w klasycznym spaghetti carbonara.