Rozgrzewające przyprawy
Ostra papryka
Ostra papryka to pierwszy wybór, gdy chcemy nadać potrawie rozgrzewającego charakteru. Dlaczego jej niektóre odmiany są ostrzejsze od pozostałych? Wszystko za sprawą zawartości kapsaicyny, środka, który rozgrzewa skórę i błony śluzowe podniebienia.
Nie każdemu gościowi przypadną do gustu wyjątkowo ostre odmiany papryki, takie jak cayenne, jalapeño czy habanero. Dlatego warto wybrać łagodniejszą odmianę chilii, którą zamknęliśmy w saszetce Knorr Professional Ostra Papryka.
Przyprawy korzenne
Cynamon, goździki, kurkuma, szafran oraz gałka muszkatołowa to kwintesencja jesieni. Zawarte w nich olejki eteryczne to skarbnica smaku i aromatu; większość z nich posiada też składniki lecznicze i antyoksydacyjne. Dzięki nim rozgrzewają i dodają wigoru.
Ze względu na wyrazisty smak, ich użycie wymaga wielu umiejętności. Należy je tak dawkować, aby tylko podkreślić smak potrawy i nie przyćmić innych aromatów dania.
Pieprz i ziele angielskie
Choć stosujemy je na co dzień, zwłaszcza jesienią warto skorzystać z ich dobrodziejstwa. Ich ostry aromat i ziemisty posmak sprawdzi się nie tylko w zupach czy gulaszach – można je stosować do wielu dań oraz deserów.
Warto sięgać po wysokiej jakości przyprawy, pochodzące z miejsc, w których panuje najlepszy klimat do ich uprawy. Dlatego nasz Knorr Professional Pieprz czarny pozyskujemy z Wietnamu, a Knorr Professional Ziele angielskie z Meksyku. Dzięki temu mamy pewność, że osiągnęły odpowiednią dojrzałość przed zbiorem i zawierają w sobie pełnię aromatu.
Potrawy na jesień
Jesienią warto rozszerzyć kulinarne horyzonty i wybrać się w gastronomiczną podróż po różnych kuchniach narodowych. W wielu z nich znajdziemy pikantne, korzenne dania, które rozgrzeją naszych gości.
Różnorodność kuchni azjatyckiej daje nam setki pomysłów i inspiracji na rozgrzewające dania. Możemy włączyć do menu:
- tajskie curry z warzywami i wołowiną,
- indyjski dahl lub samosy z czatnejami,
- wietnamską zupę pho,
- koreańskie bibimbap z pikantnym sosem,
- indonezyjski ryż z warzywami nasi goreng.
Na przekąskę nachos zapiekane z serem i papryczkami jalapeño podane z ostrym sosem, na danie główne chili con carne z przyprawami korzennymi, a na deser churros z gorącą czekoladą z chilli – oto proste, meksykańskie menu na jesień.
Jeśli chcemy sięgnąć głębiej w kuchnię Meksyku, warto przetestować mole pablano – kurczaka w sosie z chili i gorzką czekoladą, gordita de chicharrón – smażona tortilla z gulaszem wołowym lub chimichangę, czyli smażone burrito.
Jeśli nie chcemy zabierać gości w tak dalekie podróże kulinarne, możemy zwrócić się ku wyrazistej kuchni węgierskiej. To tam króluje papryka – również ostra – dlatego tak bardzo kojarzy się z jesiennymi chłodami.
Najpopularniejsze węgierskie potrawy, takie jak leczo czy gulasz, łatwo włączysz do swojego menu. Możesz zainspirować się też innymi daniami z Węgier, jak paprykowa zupa rybna (halászlé), nadziewana mięsem kapusta (töltött káposzta) czy paprikás krumpli – paprykarz z papryki, kiełbasy i ziemniaków.
Rozgrzewające napoje
Nic tak nie rozgrzewa jak kubek z gorącym, aromatycznym napojem. A pomysłów na nie może być setki! Dlatego mamy nadzieję, że zainspirujesz się naszym wyborem.
Baw się mlekiem
Ciepłe mleko to świetny sposób na rozgrzanie. Z jego udziałem przygotujesz nie tylko klasyczną latte. Może być bazą do masala czaj – słodkiej, indyjskiej herbaty z przyprawami, a także do zaserwowania kurkuma latte lub matcha latte, czyli japońskiej zielonej herbaty z mlekiem.
Herbata na tysiąc sposobów
Możesz łatwo zmienić klasyczną czarną herbatę w rozgrzewający napój. Wystarczą odpowiednie dodatki: konfitura z wiśni, wysokiej jakości miód, owoce cytrusowe, świeży imbir czy własnoręcznie robiony syrop cynamonowy.
Czekolada dobra na wszystko
Niektórzy bez gorącej czekolady nie wyobrażają sobie jesieni. A to dlatego, że czekolada poprawia nastrój i dodaje energii. Choć klasycznie na rozgrzanie pije się ją z płatkami chili, możesz ją podać z dziesiątkami dodatków, również mocnych alkoholi – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.