Wśród restauracyjnych gości rośnie świadomość wpływu jedzenia na zdrowie – a w związku z tym szefowie kuchni muszą przykładać coraz większą wagę do wyboru produktów i sposobów obróbki. Szukając inspiracji do letniego menu, warto zajrzeć do naszej najnowszej broszury „Klasyczne składniki nowocześnie”, gdzie znajdziecie kilka zdrowych, a co ważniejsze smacznych propozycji przystawek dla Waszych gości.
Zdrowe przekąski – co wybrać?
Z czego przygotować zdrowe przystawki? Oto wybór naszych Szefów Kuchni.
Poszukując produktów do przygotowania zdrowych przystawek, warto skupić się na tych zawierających jak najwięcej witamin oraz mikro- i makroelementów. Lepiej wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu – wyjątkiem są tutaj orzechy i ziarna, które są niezwykle wartościowe pod względem odżywczym.
Wśród technik obróbki lepiej zrezygnować ze smażenia i gotowania na rzecz grillowania i przygotowywania na parze.
Warto inspirować się kuchniami świata, zwłaszcza tymi, które słyną z tak zwanych „wspólnych stołów” lub w których królują wielobarwne pasty i nieoczywiste zestawienia smaków i aromatów.
Mięśnie i wegetariańsko
Tworząc menu warto zaplanować je tak, by każdy z restauracyjnych gości coś w nim znalazł. Na szczególną uwagę zasługują startery, które są przecież pierwszym na co zwracamy uwagę patrząc w kartę. Co więc warto zaserwować?
W przypadku mięsnych przystawek warto postawić na różnorodność zarówno w rodzaju mięs, jak i ich przygotowania.
Oto kilka propozycji:
- Pinchos z indyka z nachosami z serem i salsą paprykową
- Golonka w chrzanowej galarecie z piklowanymi warzywami
- Pieczony rostbef z Sambal Manis, glonami wakame i grzybami shimeji
Wegetariańskie propozycje przystawek powinny przyciągać smakiem, kolorem i świeżością. Warto postawić na lokalne, sezonowe produkty i ciekawe smaki.
Oto kilka propozycji:
- Chrupiące bakłażany w otrębach z orientalnym dressingiem
- Sałatka z ricottą i wiśniowym vinaigrette
- Gazpacho lub krem szparagowy z ziemniakami, porem, piklowaną kalarepą oraz olejem lubczykowym
Owoce morza na topie
Goście szukający zdrowych przekąsek chętnie skuszą się na owoce morza. Posiadają one niewiele tłuszczu i dużo białka, witaminy z grupy B i inne składniki odżywcze.
Oto kilka propozycji naszych Szefów Kuchni na zdrowe przekąski z owoców morza.
- Krewetki/ chorizo/ sos vinaigrette z kolendrą
- Ostrygi pieczone z pomidorami koktajlowymi i czosnkiem
- Krewetki/ chorizo/ mix sałat/ koper włoski/ cykoria/ pomidorki/ szparagi
- Kalmary grillowane w marynacie miodowej
- Ceviche z pstrąga z olejem z zielonego ogórka
- Połówki awokado nadziewane grillowanymi krewetkami
- Grillowane krewetki podawane na plastrze ogórka z kremowym serkiem
- Carpaccio z ośmiornicy
Jeśli szukamy polskiego akcentu na propozycję starteru, warto postawić na tatar ze śledzia z koprem włoskim i szparagami lub solone śledzie z marynowanymi grzybami, śliwką i gruszką z octu.
Arabskie pasty
Zestaw arabskich past podanych ze świeżymi warzywami oraz własnej roboty pełnoziarnistą pitą to świetny pomysł na zdrową, ciekawą i kolorową przystawkę.
Jakie pasty możemy przygotować na zdrową przekąskę?
Hummus
Popularna arabska pasta o kremowej konsystencji, składająca się z gotowanej ciecierzycy, tahini oraz cytryny, doprawiona kuminem rzymskim. Niekiedy przyprawia się ją czosnkiem oraz podaje posypaną zatarem – mieszanką sumaku, prażonego sezamu i ziół. Można go wzbogacić suszonymi pomidorami, może być wersja buraczana lub paprykowa – wszystko zależy od Waszej kreatywności.
Muhammara
Pasta z pieczonej papryki i orzechów włoskich. Jest aromatyczna, z jednej strony nieco pikantna, z drugiej zaś słodka. Tę syryjska pastę najlepiej przyprawić odrobiną melasy z granatów, która podkreśli słodycz papryki. Będzie doskonałą alternatywą dla zbyt popularnego już hummusu.
Baba ghanoush
Pasta z miąższu opalanego w piecu bakłażana, który rozdrabnia się z tahini, cytryną i czosnkiem. Najlepiej podawać schłodzoną – wtedy ujawnia swój wyjątkowy dymny aromat. Niezwykle popularna w kuchni arabskiej, na Bliskim Wschodzie, a w szczególności w Egipcie powoli zyskuje popularność także w Polsce. Można ją podawać ze świeżym pieczywem lub z warzywami.
Labneh
Świeży ser przygotowywany z gęstego jogurtu. Można podawać go na różne sposoby: w formie kulek otoczonych ziołami, plastrów podanych na pieczywie lub rozsmarowany na talerzu z oliwą. Do jogurtu koniecznie dodajmy oliwę oraz kumin lub zatar wszak trudno wyobrazić sobie kuchnię Bliskiego Wschodu bez tych aromatycznych przypraw. Można dodać także, nieco bardziej rodzimą rzodkiewkę lub dowolne kiełki.
Azjatyckie smaki
Kuchnie Dalekiego Wschodu posiadają wiele potraw opartych o zdrowe składniki i niskotłuszczowe formy obróbki. Zainspiruj się naszymi propozycjami.
- Gotowane strąki edamame z prażonym sezamem
Edamame można podawać wyłuskane lub w strąkach, z czosnkiem lub chili, jako przystawkę lub element sałatki czy poke bowl.
- Spring rolls podawane z sosem orzechowym
Można je nadziać między innymi julienne z warzyw okopowych, szatkowaną kapustą, makaronem ryżowym, azjatyckimi grzybami, liśćmi ziół, a nawet kawałkami owoców (mango lub truskawek). Jeśli chcemy przygotować pożywniejszą przystawkę, warto dodać do nich grillowane marynowane tofu lub krewetki.
- Tatar z tuńczyka
Posiekany tuńczyk doprawiony sosem sojowym i rybnym jest najczęściej podawany z imbirem oraz posypką z prażonego sezamu. Niekiedy towarzyszy mu posiekane awokado lub pasta z niego – na przykład z dodatkiem wasabi.