Pomysły na dania z ciasta na pizzę: nie tylko placki
Drożdżowe ciasto to składnik, bez którego trudno wyobrazić sobie kuchnię włoską. Na ulicznych straganach można spotkać kilka odmian pizzy oraz innych wypieków, które uwielbiają Włosi – i turyści.
1. Pizza al taglio, czyli pizza na kawałki.
Tę pizzę piecze się na prostokątnych blachach, a następnie kroi na kawałki i sprzedaje na wagę. Najpopularniejsze są oczywiście pizza margherita z pomidorowym sosem, mozzarellą i bazylią oraz pizza bianco z oliwą z oliwek, czosnkiem i rozmarynem. Inne wariacje posiadają dodatek grillowanych warzyw, oliwek, karczochów, wędlin czy anchois.
W przypadku tego rodzaju pizzy liczy się szybkość i sprawność w przygotowaniu, dlatego do posmarowania ciasta fantastycznie sprawdza się oryginalnie włoski Sos do pizzy Knorr Professional lub – jeśli mamy czas na ugotowanie własnego sosu – sos do pizzy z nutą smakową z przepisu naszych szefów kuchni.
2. Pizza fritta, czyli smażona pizza.
To prawdziwa streetfoodowa uczta: smażone placki z ciasta drożdżowego smaruje się sosem pomidorowym i posypuje mozzarellą. Aby podbić dodatkowo smak, można wierzch delikatnie polać aromatyczną Primerbą pesto Knorr Professional lub Primerbą czerwone pesto Knorr Professional.
3. Panzerotti, czyli smażone pierogi.
Kolejna uwielbiana przez Włochów przekąska: smażone na głębokim tłuszczu pierogi z ciasta drożdżowego nadziewane pomidorami, mozzarellą i ziołami. Aby przyspieszyć pracę nad farszem, wystarczy wymieszać Tomato Pronto Sos pomidorowy z kawałkami pomidorów i cebuli Knorr Professional z pachnącą świeżymi ziołami Primerbą włoską Knorr Professional.
4. Scaccia, czyli pomidorowa rolada.
To wspaniałe sycylijskie danie składa się z cienko rozwałkowanego ciasta, które smaruje się gęstym sosem pomidorowym (do jego przygotowania najlepiej skorzystać z oryginalnie włoskich Polparicca di Pomodoro Pomidorów bez skórki pokrojonych w kostkę Knorr Professional), zawija w formę rolady i piecze aż do uzyskania rumianego, niekiedy przypieczonego wierzchu. Do farszu można dodać miękki ser, włoską kiełbasę, anchois lub warzywa.
5. Sfincione, czyli sycylijski placek pomidorowy.
Sfincione różni się od pizzy grubością (jest bardziej puszyste i miękkie) oraz dodatkami. W najbardziej podstawowej wersji wierzch smaruje się grubo sosem pomidorowym, a następnie posypuje bułką tartą. Popularnym dodatkiem są anchois oraz ser caciocavallo.
Aby pomidorowy sos do sfincione był wyjątkowo aromatyczny, warto podkręcić jego smak Concentrato di pomodoro (Koncentratem pomidorowym 28%-30%) Knorr Professional oraz dodatkiem Primerby czosnkowej Knorr Professional i Primerby bazyliowej Knorr Professional.
Włosi usmażą wszystko: nie tylko arancini
Przegląd dań z ciasta drożdżowego nie zamyka listy smażonych potraw pochodzących z ulicznej kuchni włoskiej. Zobacz, jak wiele przekąsek z głębokiego tłuszczu możesz znaleźć w kuchni włoskiej
Ryż: arancini
Jedna z najbardziej znanych włoskich przekąsek, wciąż nieczęsto przygotowywana przez naszych szefów kuchni. Arancini to nadziewane i smażone na głębokim tłuszczu kulki z ugotowanego ryżu. W środku można znaleźć przeróżne farsze: mozzarellę, mięsny farsz, grzyby czy kawałki warzyw, na przykład Peperonatę Pokrojoną kolorową paprykę Knorr Professional.
Polenta: sgagliozze
Ta prosta przekąska to ugotowana na gęsto polenta, którą studzi się, kroi na nieduże kawałki, a następnie smaży w gorącym tłuszczu. Włosi nie dodają do niej nic poza solą. To wystarczy, by potrawa smakowała wyśmienicie.
Oliwki: olive all'ascolana
Olive all’ascolana to nic innego jak duże zielone oliwki nadziewane mięsem mielonym, otulone bułką tartą i usmażone na złoto. Świetna przekąska do aperitivo.
Mąka z ciecierzycy: panelle
Mąka z ciecierzycy ma ważne miejsce w kuchni włoskiej. Robi się z niej panelle, smażone placuszki, które skrapia się sokiem z limonki i zjada w bułce posypanej sezamem.
Jeśli Twoi goście nie są przekonani do smażonych dań, zamiast panelle możesz przygotować frittatę: pieczony placek z mąki z ciecierzycy z dodatkami. Sprawdź nasz przepis na wegetariańską frittatę ze szpinakiem i mozzarellą.
Słodki street food: włoskie cannoli, lody w brioszce i zeppole
Na koniec kilka zdań o ulicznych słodyczach. Włosi są ich prawdziwymi miłośnikami, a wśród najpopularniejszych deserów znajdują się gelato brioche, czyli drożdżowa bułeczka z pokaźną gałką kremowych lodów, cannoli, czyli kruche, smażone rurki wypełnione ricottą z dodatkami (skórką z cytryny, czekoladą, orzechami, pistacjami czy owocami) oraz zeppole. Te smażone na głębokim tłuszczu ciastka podaje się posypane cukrem pudrem lub nadziewa się bitą śmietaną, kremem czy czekoladą. Prawdziwa uczta dla podniebienia!