Warzywa okopowe – czyli które?
Rośliny okopowe łączy jadalny korzeń lub podziemna bulwa oraz podobne wymagania dotyczące ich uprawy. Są świetnym produktem w kuchni jesienią oraz zimną i wczesną wiosną, gdyż przy odpowiednich warunkach przechowywania można utrzymać ich świeżość przez wiele miesięcy.
Potrawy z ziemniaków i batatów
O kluskach śląskich, pyzach z mięsem czy idealnym purée najpewniej wiesz już wszystko. Jaki inny dodatek z ziemniaków możesz podać?
- Gratin z ziemniaków i batatów – sprawdzi się do mięs w ciemnym sosie. Przepis na gratin znajdziesz w przepisie na kurczaka duszonego w winie z winogronami.
- Krokieciki ziemniaczane w płatkach migdałów – świetne do drobiu i wegetariańskich kotletów
- Kopytka z batatów – z dodatkami mogą stanowić samodzielne danie. Przepis znajdziesz tutaj: Kopytka z batatów i ricotty w bazyliowym sosie winnym.
Ziemniaki i bataty to nie tylko dodatki do potrawy głównej. Dania z ich udziałem stanowią świetne przystawki – na przykład domowe frytki z wędzonym majonezem chipotle czy tradycyjne hiszpańskie patatas bravas z marynowanymi oliwkami i szynką.
Naszym wyborem numer jeden jest zupa z pieczonych ziemniaków Rafała Godziemskiego.
Potrawy z buraków
Burak świetnie komponuje się rybami. Zainspiruj się tradycyjną sałatką śledziową i stwórz swoją własną kompozycję – my polecamy podać śledzia na buraczanym purée z dodatkiem ziemniaków i marchwi. Możesz też połączyć pieczonego buraka z malinami i przygotować emulsję buraczaną, która dobrze łączy się z sandaczem.
Buraki to nie tylko wyrazisty smak, ale też piękny, intensywny kolor. Sok z nich możesz wykorzystać do barwienia wypieków (np. bułek do burgerów) oraz wszelkiego rodzaju klusek – kopytek, gnocchi czy pierogów. My polecamy buraczane pierogi jako dodatek do confitowanego uda kaczki.
Ostatnio buraki podbijają świat napojów. Świeżo wyciskany sok połączony z jabłkiem lub pomarańczą, zakwas buraczany przełamany sokiem z malin – to tylko kilka propozycji. Sok z buraków może być też oryginalnym dodatkiem do herbaty – np. zielonej herbaty z kurkumą i burakiem.
Potrawy z marchewki i pietruszki
Dobry bulion nie może obyć się bez marchwi i korzenia pietruszki. Ale to dopiero początek niezwykłych możliwości, jakie dają te warzywa okopowe. Co można z nimi zrobić?
- Konfitować – stanowią wtedy świetny dodatek do mięs, na przykład do pieczonej rolady wieprzowej z tymiankowym ryżem
- Karmelizować – i podać jako side do burgera np. tak jak w przepisie na burgera wołowego z karmelizowaną pietruszką
- Przygotować spaghetti lub tagliatelle – które świetnie sprawdzi się jako bezglutenowy dodatek
Dodatkowo piękny kolor soku z marchwi warto wykorzystać w niecodzienny sposób. Może stanowić naturalny barwnik do pieczywa lub smakowe i kolorystyczne uzupełnienie zimnych lub ciepłych napojów – na przykład w cytrusowej herbacie z papryką i marchewką.
Gości zaskoczy również użycie tych słodkich warzyw korzeniowych w deserach – na przykład w marchewkowej panna cotcie z konfiturą z pomarańczy