Kiszonki z kapusty
Regionalnie…
Kiszona kapusta to nie tylko dodatek do bigosu lub surówka z cebulką i ziołami. Tradycyjną białą kiszoną kapustę możesz wykorzystać na wiele sposobów – na przykład w kanapce Reuben (chleb żytni z konserwową wołowiną, szwajcarskim serem, kiszoną kapustą i sosem tysiąca wysp) lub jako oryginalny dodatek do burgera.
Kiszona kapusta wzbogaca też smak placków ziemniaczanych, które świetnie pasują do dziczyzny, na przykład do polędwicy z jelenia z sosem z czarnej porzeczki.
Przygotowując tradycyjną kapustę kiszoną możesz dodać do niej marchew, jabłko i inne dodatki. Możesz też fermentować czerwoną kapustę – na przykład z burakami.
…i światowo
Nie tylko w naszym regionie spożywa się kiszonki z kapusty. Na pewno znasz koreańską sałatkę ze sfermentowanego kimchi – sałatkę z kapusty pekińskiej lub bok choy fermentowaną z pastą z ostrej papryki. Będzie ono świetnym dodatkiem do wielu dań kuchni koreańskiej i chińskiej.
Fermentowaną kapustę je się także w Salwadorze. Pod nazwą curtido kryje się sałatka z fermentowanej białej kapusty z marchwią i papryką, która swój świeży smak zawdzięcza dodatkowi oregano. Najczęściej je się ją z papusą – salwadorskim chlebem z mąki kukurydzianej lub ryżowej podawanym z mięsem, serem lub smażoną fasolą. Świetnie sprawdzi się do wszystkich dań kuchni centralnej Ameryki, jak chociażby taco.
Kiszonki z warzyw
Co warto kisić poza kapustą?
Kiszone buraki
Mogą być dodatkiem do wigilijnego barszczu, ale nie tylko – będą świetną bazą do carpaccio z buraków oraz dodatkiem do różnych sałatek z miękkimi serami pleśniowymi i orzechami włoskimi.
Kiszone pomidory
Bardzo popularne na Ukrainie, stanowią uzupełnienie dań kuchni wschodniej Europy. Jada się je w całości, „wysysając” ze skórki – dlatego do ich przygotowania wybierz nieduże pomidory (koktajlowe, rzymskie, lima).
Po długim czasie fermentowania stają się bardzo miękkie. Ukraińcy przygotowują z nich zupę.
Kiszone rzodkiewki
Śliczne i chrupiące – takie są kiszone rzodkiewki. Wymagają krótkiego czasu kiszenia. Będą ciekawym urozmaiceniem do dań kuchni regionalnych, zwłaszcza cięższych mięs, które lubią się z kwaśnym posmakiem kiszonek.
Kiszone cytryny
Niesamowity smak kiszonych cytryn kojarzymy z kuchnią Maghrebu – przede wszystkim Maroka, Algierii i Tunezji, choć znane są też w kuchni indyjskiej i kambodżańskiej.
To dzięki nim marokański tadżin posiada złożony smak. Możesz dodać je do gulaszy (również warzywnych) i dań z jagnięciną.
Fermentowane napoje
Na pewno je znasz i od czasu do czasu pijesz! Do fermentowanych napojów należy bowiem kefir czy maślanka. Jednak nie tylko mleko nadaje się do fermentacji. Co jeszcze można jej poddać?
- Czarną herbatę, aby stworzyć z niej bijącą rekordy popularności kombuchę. Ten orzeźwiający, lekko gazowany napój można wzbogacić o owocową nutę – przez dodanie świeżych owoców lub soków.
- Owoce i kłącza, np. jabłka, porzeczki, agrest czy rabarbar. Wszystko po to, by stworzyć rześkie, kwaskowate napoje, które świetnie oczyszczają kubki smakowe między potrawami.
- Kłącza, np. kurkumę lub imbir – ich wyrazisty smak i lecznicze właściwości tworzą kompozycję, która po fermentacji zmienia się w prawdziwy eliksir zdrowia
Icons made by Smashicons, Freepik from www.flaticon.com