Nie do końca słusznie, ponieważ oleje roślinne oraz inne produkty tłuszczowe dostarczają także witamin A, D, E i K. Ponadto ten składnik diety dostarcza także, poza kaloriami, niezbędnych kwasów tłuszczowych. Jest więc konieczny w diecie, pod warunkiem, że jest to tzw. dobry tłuszcz i spożywa się go w odpowiednich ilościach. Co to właściwie znaczy?
Rodzaje kwasów tłuszczowych
Wartość zdrowotną tłuszczu oceniamy po tym, jakie kwasy tłuszczowe zawiera. Istnieją trzy zasadnicze rodzaje kwasów tłuszczowych: nasycone (NKT), jednonienasycone (JNKT) i wielonienasycone (WNKT). Kwasy tłuszczowe trans to przekształcona forma kwasów nienasyconych. Tłuszcz, który zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, jest tzw. „złym” tłuszczem. Z kolei tłuszcz bogaty w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe jest tzw. tłuszczem „dobrym”. W codziennej diecie powinny przeważać tłuszcze nienasycone.
Tłuszcze nasycone
(zawierające kwasy tłuszczowe nasycone) najczęściej i w dużych ilościach można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego (wyjątkiem są oleje: kokosowy i palmowy). Badania pokazują wyraźnie, że to właśnie one, spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do rozwoju otyłości u dzieci i wielu chorób, które mogą się ujawnić w wieku dorosłym. Powinny więc być jak najczęściej zastępowane tłuszczami nienasyconymi.
To oznacza, że w diecie dzieci powinno się ograniczać m.in.: tłuste mięso i wędliny, masło i smalec.
Tłuszcze nienasycone
(zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone) spożywamy głównie w produktach pochodzenia roślinnego (wyjątkiem są ryby i owoce morza, w których także się znajdują). Mogą zawierać kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone.
- Kwasy jednonienasycone występują m.in. w oleju rzepakowym, oliwkach, awokado i orzechach. Warto więc wprowadzić te produkty do diety dzieci.
- Kwasy wielonienasycone dzielą się kwasy Omega-6 (występujące m.in. w oleju słonecznikowym, kukurydzianym i sojowym) oraz Omega-3 (występujące w rybach morskich i oleju rzepakowym). To właśnie na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo dzieci przyjmują ich zbyt mało. To oznacza też, że do smarowania pieczywa najlepiej podawać dzieciom margarynę dobrej jakości, która zawiera kwasy Omega-3 i Omega-6.
Mit! Bardzo negatywna opinia na temat margaryny dotyczy tego jej rodzaju, który zawiera izomery trans kwasów tłuszczowych. One rzeczywiście są bardzo szkodliwe, dlatego zaleca się wybór tych produktów, w których składzie nie ma tych izomerów albo jest ich jedynie śladowa ilość.
Uwaga! Do smażenia należy używać produktów, które mają dużo kwasów jednonienasyconych, np. oleju rzepakowego czy płynnej margaryny. Te zawierające zbyt dużo kwasów wielonienasyconych pod wpływem wysokiej temperatury stają się szkodliwe.