Zanim rozpoczniesz sezonowe grillowanie, warto odświeżyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Zrobisz to dzięki darmowemu kursowi online Akademii UFS „Sztuka grillowania” , dzięki któremu nauczysz się niezbędnych technik oraz dowiesz się, jak korzystać ze sprzętów do grillowania.
Sałatki, warzywa i kasze: południowe smaki towarzyszące daniom z grilla
Nie lekceważ znaczenia świeżych, warzywnych dodatków do grilla. To one pozwalają dopełnić smak mięsa czy ryby i nadać daniom letniego charakteru.
Jakie składniki warto uwzględnić, by stworzyć idealną sałatkę do grilla?
Czerwone owoce
Letnie owoce, takie jak truskawki i czereśnie, ale też bardziej egzotyczne granaty i arbuzy to idealne składniki grillowej sałatki
Sezonowe warzywa
W sezonie grillowym najlepiej jest korzystać z bogactwa świeżych, sezonowych warzyw. Możesz wybrać dodatek grillowanych szparagów, grillowanej cukinii, różnych odmian pomidorów czy ziaren kukurydzy.
Śródziemnomorskie sery
Na czasie wciąż są sery z rejonu Morza Śródziemnego, zwłaszcza włoska ricotta i burrata oraz grecka feta i halloumi. Ich delikatny smak i kremowa konsystencja dodadzą sałatkom lekkości i odrobiny białka.
Sosy do sałatek na grilla
Wyjątkowość śródziemnomorskich serów podkreślą sosy sałatkowe Knorr. Sos sałatkowy włoski Knorr zawiera mieszankę bazylii, tymianku i suszonych pomidorów, a Sos sałatkowy grecki Knorr oregano, rozmarynu oraz czosnku. Idealnie połączą się z typowymi dla tych rejonów smakami, takimi jak oliwki czy sery.
Kasza jako dodatek do sałatek i dań z grilla
Innym fantastycznym składnikiem sałatek są różnego rodzaju kasze. Niepodzielnie króluje tu tabbouleh, czyli sałatka z zielonych ziół, pomidorów i kaszy bulgur. Coraz częściej spotyka się wariacje na jej temat, w których zamiast bulguru stosuje się kuskus, quinoę czy – tak jak w tym przepisie na libańską sałatkę Tabbouleh z grillowanym łososiem - makaron grandine.
Do sałatek z kaszą idealnie pasują orzeźwiające sosy, na przykład klasyczny, cytrynowo-ziołowy Sos sałatkowy ogrodowy Knorr lub aromatyczny Sos sałatkowy czosnkowy Knorr , który przygotowuje się z dodatkiem mleka i majonezu. Te popularne sosy ułatwiają pracę w kuchni, a przy okazji świetnie smakują.
Warzywa w ciekawej formie jako dodatek do grilla
Jeśli zamiast sałatki chcesz podać warzywa w ciekawej formie, sprawdzą się na przykład zapiekane pomidory nadziewane serem feta, smażone papryczki padrón czy blanszowana zielona fasolka z cytrusowo-migdałową kruszonką.
Pieczywo i ziemniaki na grilla: powrót do tradycji i zabawa formą
Istnieje jeden kluczowy trend związany z pieczywem do grilla: to autentyczne receptury i rzemieślniczy wypiek. Goście upodobali sobie chleby na zakwasie, a także proste podpłomyki, włoskie piadiny czy gruzińskie shotis puri. Wystarczy podać do nich zimnotłoczone oleje z solą, by stworzyć pyszny starter, ale świetnie sprawdzą się również jako dodatek do dania głównego.
Hitem może okazać się chleb wypiekany zgodnie z zasadami diety ketogenicznej. Chleb z mąki migdałowej, siemienia lnianego, jajek i masła przypadnie do gustu wszystkim, którzy podążają za modą na keto – i z pewnością znajdzie też amatorów wśród gości nie będących na diecie.
Ziemniaki jako dodatek do grilla w nowej odsłonie
Coraz częściej dostrzegamy też, że tradycyjne formy podania ziemniaków do dania głównego niektórym się znudziły. Na Zachodzie niezwykłą popularnością cieszą się „thousand-layer potatoes”, czyli chrupiące kostki z ziemniaków pieczonych w kaczym tłuszczu. Aby je przygotować, należy poszatkować ziemniaki mandoliną na cienkie plasterki i układać warstwami w naczyniu, każdą warstwę smarując kaczym tłuszczem. Całość należy zapiec, a następnie schłodzić w lodówce, pokroić na sześciany i usmażyć do otrzymania złotego koloru.
Innym sposobem na ziemniaczaną zabawę formą są akordeony ziemniaczane. Przygotowuje się je z prostokątnych kawałków ziemniaków, które nacina się z jednej strony wzdłuż krótszej krawędzi, a z drugiej w poprzek. Następnie nadziewa się na patyk do szaszłyków i delikatnie rozwija i skręca, tworząc ziemniaczany akordeon. Tak przygotowane ziemniaki wystarczy posmarować oliwą z przyprawami i upiec do uzyskania złotego koloru.
Jeśli nie jesteś przekonany do tych ekstrawagancji, postaw na młode ziemniaki w nowym wydaniu. Możesz przygotować je „jak z ogniska”, czyli surowe ziemniaki spryskać wodą i obtoczyć w mące, a następnie upiec do miękkości. Możesz też upiec je w aromatycznych przyprawach.
Sosy, dipy i salsy do dań z grilla: kremowe i ziołowe górą
W tym sezonie będzie królować wszystko co świeże, ziołowe i kremowe. Dlatego warto przetestować nowe receptury i sięgnąć po ciekawe połączenia smaków.
Zacznijmy od sosów warzywnych i ziołowych. Które będą na topie?
● Południowoamerykańskie chimichurri, czyli natka pietruszki posiekana z czosnkiem i chili, zalana oliwą z oliwek i octem winnym.
● Domowe pesto, nie tylko z bazylii. Warto wykorzystać do niego inne zioła, takie jak natka pietruszki czy mięta oraz rozważyć dodatek aromatycznych pistacji.
● Owocowe salsy: zarówno brzoskwiniowa, jak i ta z ananasa czy mango. Świetne do mięsa i ryb.
● Klasyczne tzatziki gęste od ogórka, świeże dzięki dodaniu mięty oraz intensywne w smaku dzięki Sosowi sałatkowemu koperkowemu Knorr.
Obserwujemy też nieustające uwielbienie gości dla kremowych sosów na bazie sera lub majonezu. Możesz postawić więc na dip z sera feta lub meksykańskie queso, hiszpańskie sosy mojo rojo i mojo verde lub wędzony majonez chipotle, na który przepis znajdziesz w naszej recepturze na domowe frytki z majonezem.
Tworząc kremowe sosy, warto zadbać też o gości, którzy unikają jajek i nabiału w diecie. Możesz zaoferować im na przykład dip brokułowy z naszego przepisu, w którym klasyczny majonez zastąpiliśmy bezjajecznym Majonezem wegańskim Hellmann’s.