Czym jest barbecue?
„Barbecue” (BBQ) to nie tylko nazwa sosu czy synonim małego przyjęcia na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim specjalna kilkuetapowa metoda przygotowywania mięsa. Wbrew częstym poglądom, nie ma ona wiele wspólnego z grillowaniem, które jest szybkim i stosunkowo mało wymagającym procesem technologicznym. Zwykle obróbka termiczna nie przekracza tu kilkunastu minut.
Natomiast barbecue to kwintesencja slow cookingu – w tym przypadku przyrządzanie mięsa może trwać nawet dwa dni. Poszczególne części mięsa np. antrykot, mostek czy łopatkę przyrządza się w całości, a nie – jak na grillu – w kawałkach. Zaczyna się od wędzenia, potem przychodzi czas na pieczenie i często także na duszenie. Podczas procesu przygotowania mięsa bardzo ważne jest, by między pieczeniem, a duszeniem mięso miało czas „odpocząć”. Dodatkowo podczas całego procesu mięso jest owiewane gorącym powietrzem i dymem pochodzącym ze spalania drewna, najczęściej z drzew liściastych np. klonu, akacji, olchy, dębu, lipy czy grabu. To kolejna cecha charakterystyczna dla barbecue, bo podczas grillowania mięso ma kontakt z żywym ogniem, a materiałem wykorzystywanym do opalania, poza drewnem, może być także gaz, prąd lub węgiel drzewny.
Pochodzenie metody barbecue
Metoda barbecue pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszyła się dużą popularnością zwłaszcza w trudnych warunkach i czasach np. na plantacjach bawełny czy podczas wojny. Wędzenie chroniło mięso przed zepsuciem, a długa obróbka termiczna sprawiała, że nawet najgorsze i najtwardsze kawałki nadawały się do jedzenia.
Dziś metodą barbecue przygotowuje się zarówno drób, czerwone mięso, jak i ryby. Tę technikę kulinarną przyrządzenia mięsa można wykorzystać, robiąc popularną ostatnio tzw. szarpaną wieprzowinę (pulled pork) lub szarpaną wołowinę (pulled beef). Wieprzowinę najczęściej przygotowuje się z łopatki, która po przejściu długiego procesu termicznego jest niesłychanie miękka i łatwo podzielić ją na pojedyncze włókna, które może być podstawą wielu dań. Często miesza się je z różnymi sosami i dodatkami i wkłada do kanapek, nadając im regionalny charakter. I tak na przykład musztarda, ogórek i kiszona kapusta będą stanowić polski akcent, a chilli, kolendra i jalapeno – meksykański. Oczywiście doskonałym dodatkiem do takiej kanapki może być też sos barbecue.
Jak zrobić sos barbecue
Podstawą sosu barbecue są zawsze: ketchup, ocet winny lub owocowy, sos sojowy lub worcester, brązowy cukier, sól oraz musztarda. Czasem dodaje się także melasę lub skrobię kukurydzianą. Sos barbecue podobnie jak metoda barbecue nie lubi pośpiechu – najpierw trzeba go rozgotować, potem zmiksować, a na końcu przecisnąć przez tzw. chińskie sitko. Jak łatwo można się domyślać sos barbecue również pochodzi z USA. W zależności od regionu ma trochę inny smak np. w stanach sąsiadujących z Meksykiem jest ostrzejszy, a w Północnej Karolinie ma silniejszą wędzoną nutę.
W Europie najlepiej znamy cztery podstawowe rodzaje sosu barbecue: Orientalny, Jack Daniels, Smoky i Honey.
Pomysły na przepisy z wykorzystaniem sosu barbecue znajdziesz m.in. tutaj:
Sos barbecue BBQ Smoky – Doprawiaj
Bazą tego sosu barbecue są zmiksowane wędzone warzywa np. papryczki lub cebulki oraz owoce np. gruszki, jabłka, brzoskwinie. Jest idealny do wołowiny. Warto wiedzieć, że ten wędzony, lekko kwaśny sos jest najbliższy dawnemu oryginałowi.
Sos barbecue BBQ Orientalny – Grilluj
Przygotowuje się go z dodatkiem imbiru, kolendry, oraz ananasa. Świetnie pasuje do wieprzowiny, ryby i kurczaka.
Sos barbecue BBQ Jack Daniel’s – Marynuj
To sos barbecue na bazie whisky i chociaż jego nazwa wskazuje na użycie konkretnego jej typu, to do zrobienia tego sosu można użyć także rumu czy brandy. Ponieważ smak alkoholu powinien być wyraźny, powinno się go dodawać na samym końcu (w przeciwnym razie wyparuje). Ten sos barbecue warto podawać do wołowiny, żeberek i wieprzowiny.
Sos barbecue BBQ Honey – Glazuruj
Jego podstawą jest miód. Najlepiej współgra z żeberkami i łopatką.
Przepisy na sosy BBQ
Oczywiście liczba możliwych modyfikacji sosu barbecue jest niemal nieskończona.
Oto przepisy warte wypróbowania.
Trendy sezonu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat trendów i przepisów, które królują w tym sezonie? Zajrzyj na naszą stronę!