Menu

Sprostanie oczekiwaniom styczniowych klientów nie jest łatwe. Fit sałatki i lekkie zupy nie sprawdzą się – nie tylko dlatego, że letnie sezonowe produkty nie są wtedy dostępne, ale też z tego względu, że podczas zimowych miesięcy preferujemy rozgrzewające potrawy. Co więc zaoferować gościom, którzy szukają wówczas lżejszych propozycji w menu?

Tu najważniejszy jest rodzaj mięsa oraz technika jego przyrządzenia. Wybieraj te najchudsze gatunki – sprawdzi się zwłaszcza kurczak i indyk, ale nie unikaj też chudej wołowiny oraz owoców morza. Skup się na technikach, które wymagają minimalnej ilości tłuszczu, ale wciąż pozwalają zachować smak – mowa tu o pieczeniu, grillowaniu i technice stir-fry.

Taki szeroki zakres produktów i technik pozwoli nam stworzyć różnorodne dania. Grillowany kurczak to klasyk, który można podawać na dziesiątki sposobów dzięki różnorodnym dodatkom i sosom. Pieczone filety z indyka nabiorą rozgrzewających właściwości, jeśli przygotujesz je z miodem i czosnkiem. Możesz też postawić na wołowinę z warzywami na parze lub przyrządzonymi stir fry z makaronem ryżowym i krewetkami podawanymi z jajkiem poche.

Zima nie rozpieszcza nas warzywami, co wcale nie oznacza, że należy o nich zapomnieć aż do sezonu szparagowego. Zasób lokalnych warzyw kapustnych i okopowych dostarcza wielu kulinarnych okazji do bycia w kuchni kreatywnym.

Kapusta biała i czerwona

Eksperymentuj z konsystencją! Upiecz plastry czerwonej kapusty w sosie BBQ i podawaj jak stek – z pieczonymi ziemniakami i sałatą.

Brukselka

Pieczoną z różnymi dodatkami (po arabsku - z za’tarem i sezamem, po japońsku - z pastą miso i sosem sojowym czy po europejsku - z ziołami i borówką) możesz podać jako przystawkę lub side dish.

Jarmuż

Oto bogactwo witamin i składników mineralnych! Chipsy z jarmużu obiegły już cały kulinarny świat - teraz warto rozszerzyć zastosowanie warzywa. W połączeniu z suszonymi pomidorami sprawdzi się jako nadzienie do roladek z kurczaka. Dodawaj jarmuż też do szakszuki lub risotto. Sprawdź nasz przepis na perfekcyjną szakszukę!

Ziemniaki i bataty

Ziemniak to w kuchni podstawa – dlatego często bywa lekceważony, choć daje dziesiątki możliwości. W zależności od Twojej karty, możesz pomyśleć nad wprowadzeniem gratin z ziemniaków i batatów, indyjskiego aloo gobi czy samosów lub rösti ze śmietaną.

Seler

Przygotujesz z niego świetną pieczeń do podawania w plastrach. Należy długo piec go pod folią, z dodatkiem tymianku, rozmarynu i czosnku.

Chcesz poznać więcej sezonowych warzyw? Sprawdź nasz sezonowy poradnik.

Kasze wydają nam się codzienne i domowe. A szkoda, bo jest co odkrywać – zwłaszcza zimą, kiedy potrzebujemy rozgrzewających i sycących dań.

Z kaszy gryczanej i grzybów możesz przygotować lekki, ale niezwykle smaczny pasztet. Pęczak ugotowany na soku z buraka stanowi świetny dodatek do pieczonej ryby, a z okrągłego ryżu przygotujesz pachnącą latem paellę lub nowoczesne wariacje na temat dań kuchni japońskiej (np. sushi donuty).

Bogactwo kasz możesz też wykorzystać do dań śniadaniowych. Nasza propozycja? Mus z kaszy jaglanej gotowanej na mleku migdałowym, podawany z gorącą konfiturą z moreli i tymianku.

Lekkie dania zimowe powinny wciąż być sycące i rozgrzewające. Dlatego używajmy przypraw, które w naturalny sposób podnoszą temperaturę ciała i pobudzają krążenie krwi, a także wspaniale oddziałują na kubki smakowe.

Możesz przygotować krewetki z czosnkiem i świeżym imbirem, zupę ziemniaczano-porową z kurkumą oraz lekkie chilli con carne z mielonego indyka z dodatkiem czekolady i cynamonu. Goździki świetnie podkręcą smak sycącej szakszuki na czerwonej soczewicy z pomidorami. Anyż zaś świetnie pasuje nie tylko do zimowych deserów – z jego użyciem możesz przygotować dania kuchni chińskiej, takie jak czerwona gotowana wołowina czy spękane jajka gotowane w anyżowej herbacie.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza