Menu

Odmiany i gatunki ryżu

Odmiany ryżu różnią się między sobą nie tylko wartością odżywczą i smakiem, ale też kształtem ziarna, zawartością skrobi oraz poziomem oczyszczenia.

Ryż – podział na kolory

  1. Ryż biały – najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów ryżu. W procesie obróbki pozbawiany jest łupiny, otrębów i zarodka, dzięki czemu posiada niekiedy śnieżnobiały kolor. Jest delikatny i neutralny w smaku – stanowi więc świetną bazę do eksperymentów. Można go przechowywać nawet do 10 lat!
  2. Ryż brązowy – posiada więcej składników odżywczych od białego, a wszystko za sprawą pozostawienia na nim warstwy otrębów. Choć wymaga dłuższego czasu gotowania i nie może być przechowywany tak długo jak biały, jest ceniony przez osoby dbające o linię.
  3. Ryż czerwony i czarny – to odmiany ryżu w łupinach o kolorze czerwonym lub czarnym. Dzięki nim zachowują pełnię wartości odżywczych i mają charakterystyczny, delikatnie orzechowy posmak. Stanowią świetny dodatek do sałatek i potraw kuchni azjatyckiej.
  4. Ryż żółty – zwany inaczej mochi, to słodki i kleisty ryż japoński, który dzięki smakowi i strukturze bywa najczęściej używany do deserów.

Ryż – podział na odmiany

Ryż basmati

Ryż basmati

Najlepszy rośnie u podnóża Himalajów, choć jest uprawiany od Bangladeszu aż po Indie. Charakteryzuje się śnieżnobiałym kolorem i delikatnym, orzechowym posmakiem oraz – co najważniejsze – po ugotowaniu jest zupełnie sypki.

Ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy

Uprawiany w Tajlandii ryż jaśminowy jest ceniony na całym świecie ze względu na swój świeży, kwiatowy aromat. Można przygotować na jego bazie desery, choć świetnie sprawdza się też jako dodatek do owoców morza i warzywnego curry.

Arborio, carnaroli i vialone nano

Arborio, carnaroli i vialone nano

Odmiany ryżu popularne we Włoszech. Ze względu na wysoką zawartość skrobi, ich konsystencja idealnie nadaje się do risotto i innych włoskich dań na bazie tego ziarna.

Ryż dziki

Ryż dziki

Zwany popularnie ryż dziki to wcale nie ryż, ale roślina o nazwie zizania wodna. Pochodzi z Ameryki Południowej i do dziś jest uprawiana właśnie tam. Jego zbożowy, orzechowy aromat podkreśla smak sałatek i owoców morza.

Gotowanie ryżu - metody

Istnieje kilka metod gotowania ryżu – w zimnej wodzie, poprzez zalanie wrzątkiem, na parze, z odsączaniem lub bez. Warto poszukać swojej ulubionej, aby uzyskać odpowiedni smak i konsystencję.

Metoda z zimną wodą: porcję ryżu należy zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu aż do wchłonięcia płynu. Następnie odsączyć i przelać zimną wodą lub odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem na 20 minut, aby ryż dogotował się na parze. Spulchnić widelcem przed podaniem.

Metoda z wrzątkiem: porcję ryżu zalać wrzątkiem i postępować jak wyżej.

Gotowanie ryżu na parze: porcję ryżu zalać zimną wodą ponad powierzchnię ziaren i postępować tak, jak powyżej.

Dania z ryżem – nasze top 5

Wybraliśmy pięć naszych ulubionych dań z ryżu. Czy znasz je wszystkie?

Małe kuleczki z kleistego ryżu otoczone bułka tartą i usmażone na złoto – oto kwintesencja włoskiego fast foodu. Proponujemy nadzienie z kurczakiem, ale możesz też wykorzystać mozzarellę, szpinak z gorgonzolą lub inne włoskie przysmaki.

Aromatyczna, pachnąca białym winem i szafranem paella to wakacyjna pocztówka ze słonecznej Hiszpanii. My przygotowujemy ją „na bogato” – z krewetkami, mulami, wongolami i krążkami kalmarów.

Tradycyjne risotto z szafranem to naczelne danie kuchni mediolańskiej. Temu eleganckiemu daniu można nadać nieco bardziej codziennego charakteru – na przykład podając z kurczakiem pieczonym w marynacie BBQ. Świetne połączenie!

Ryż smażony z jajkiem, dymką i olejem sezamowym to świetny dodatek do każdego azjatyckiego dania. My podajemy go ze schabem smażonym w panko, przekładanym warzywami w ostrym sosie z chili i soją. Palce lizać!

Prezentujemy fuzję smaków Japonii i Meksyku. Oto rolka wypełniona kurczakiem w tempurze, guacamole i warzywami, dopełniona jaśminowym ryżem i zawinięta w arkusz nori. Idealne dla miłośników kulinarnych podróży.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza