Menu

Numer 10

POSTNICA

Region: Podkarpacie

Pod nazwą „postnica” kryje się całkiem bogate danie. Jest to kasza pęczak gotowana z dodatkiem rodzynek oraz polskich suszonych owoców – najczęściej jabłek, gruszek i śliwek

Numer 9

MAKIEŁKI

Region: Wielkopolska

Ile wielkopolskich domów, tyle makiełek! Ten zimny deser wigilijny przyrządza się z masy makowej przełożonej lekkim pieczywem, makaronem lub kluskami, niekiedy dodatkowo zalanymi schłodzonym mlekiem.

Aby podkreślić odświętny charakter dania, krem z maku musi być bogaty – pełen orzechów, suszonych bakalii (również tych egzotycznych, jak figi czy morele), kandyzowanych cytrusów oraz rumu

Numer 8

PODHALAŃSKA KOŁATANKA

Region: Podhale

To ciekawe danie zawiera w sobie brukiew, która od niedawna wraca do gastronomicznych łask. Składa się z kaszy jęczmiennej, gotowanej brukwi, miodu i suszonych owoców – najczęściej śliwek. To propozycja potrawy na wigilię dla odważnych!

Numer 7

MIODNY KUCH

Region: Kaszuby

Choć nie wyobrażamy sobie wigilii bez piernika, podczas kolacji wigilijnej warto urozmaicić kartę deserów o miodny kuch. To kaszubskie ciasto na bazie tartej marchwi, które słodzi się miodem i bakaliami. Jego wierzch pokrywa się czekoladą lub dżemem i ozdabia orzechami włoskimi.

Numer 6

MOSKALE

Region: Podhale

Te popularne placki z ziemniaków pieczone na rozgrzanej płycie to przysmak wszystkich, którzy podróżują do Zakopanego. Tą tradycyjną potrawę wigilijną podaje się je najczęściej z pokruszonym serem owczym, czyli bryndzą.

Sposób wykonania moskali zależy od regionu Podhala. Najczęściej przyrządza się je z gotowanych ziemniaków, choć występują też w wersji ze startymi surowymi ziemniakami. Niektórzy dodają jajko, inni maślankę, jeszcze inni drożdże.

Numer 5

ZUPA Z BRZADU

Region: Kaszuby

Po kaszubsku brzad to suszone owoce – te tradycyjnie polskie, jak jabłka, gruszki, śliwki czy wiśnie. Na ich bazie powstaje wigilijna zupa. Suszone owoce gotuje się w wodzie z dodatkiem cukru i zagęszcza mąką (lub niekiedy, startymi ziemniakami). Zupę podaje się ze śmietaną i zacierkami lub makaronem.

Numer 4

SZCZODROKI

Region: Świętokrzyskie

Słodko-słone szczodroki to drożdżowe pieczywo o chrupiącej, złotobrązowej skórce w kształcie półksiężyca. Szczodroki powinny być obsypane makiem lub cukrem i mieć od 5 do 15 cm długości.

Same w sobie stanowią pyszny deser, ale współcześnie bywają uzupełnione nadzieniem z konfitur czy bakalii.

Numer 3

PRZEKŁADANIEC KRAKOWSKI

Region: Małopolska

Przekładaniec krakowski to pulchne ciasto drożdżowe z Małopolski. Od zwykłego drożdżowca różni się tym, że dzieli się je na cztery części – i przekłada masą orzechową oraz domowymi konfiturami. To świetna odmiana po tradycyjnym pierniku i makowcu.

Numer 2

MOCZKA

Region: Śląsk

Zwana dawniej nieapetycznie „bryją”, moczka to piernikowa zupa o konsystencji budyniu. W jej składzie można znaleźć suszone śliwki oraz inne ugotowane suszone owoce, takie jak jabłka czy gruszki. Po rozmoczeniu i zmiksowaniu składników, dodaje się do niej migdały, orzechy laskowe i rodzynki.

Niegdyś miała bardziej wytrawny charakter, gdyż do jej przyrządzenia stosowano wywar warzywny lub bulion rybny. Dziś ta tradycyjna na Śląsku potrawa wigilijna najczęściej przygotowywana jest z dodatkiem ciemnego piwa, dzięki któremu zyskuje dodatkowy słodki aromat.

Numer 1

ŚLISZKI

Region: Śląsk Opolski

Pod nazwą „śliszki” kryją się dwa rodzaje potraw wigilijnych. Pierwszy z nich pochodzi z rejonu Raciborza i kryje za sobą małe, słodkie bułeczki o podłużnym kształcie. Ich miękką konsystencję dopełnia nadzienie z maku oraz posypka przygotowana ze startego piernika. Podawane w formie rozety, stanowią zwieńczenie kolacji wigilijnej.

Częściej na Górnym Śląsku śliszkami nazywa się słodkie kluseczki z nadzieniem z twarogu. Podaje się je posypane cynamonem.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza