Menu w temacie
Imprezy tematyczne charakteryzują się głównym motywem przewodnim, do którego dostosowane są wszystkie elementy, tj. stroje, dekoracje, muzyka oraz... menu. To doskonała opcja, aby przełamać standardowe schematy i zorganizować przyjęcie, które goście będą pamiętać jeszcze długo po. Według raportu Ibis World* na rynku eventowym w kwestii organizacji imprez tematycznych zaobserwowano wzrost 3.9% w skali 5 lat.
Tematyka przyjęć może być różnorodna i zależy przede wszystkim od kreatywności organizatorów. Do najczęściej wybieranych tematów należą lata 60., impreza w stylu hawajskim, kasyno, black&white party, postaci filmowe czy gangsterskie party. Na imprezie tematycznej nie może zabraknąć spójnego z całością koncepcji menu, które w smaku odzwierciedli zamysł inicjatorów przyjęcia. Karta dań nie może być przypadkowa i przy jej komponowaniu warto uwzględnić kilka czynników.
Oprócz znalezienia odpowiedniego wyróżnika menu, np. koloru dań, dominującego smaku, sposobu i techniki podania czy rodzaju kuchni, dobrze jest poznać preferencje żywieniowe gości – może się zdarzyć, że część z nich będzie na diecie wykluczającej, np. bez glutenu czy bez laktozy, dlatego warto przygotować również kilka opcji alternatywnych.
Rozgrzewające zupy, orzeźwiające sałatki, słodkie muffiny, cake-pops, pokazy kulinarne – to wszystko może wchodzić w skład imprezy tematycznej i zachwycić gości. Z pewnością nie należy przesadzać z konwencją i pamiętać o spójności wszystkich elementów.
Smaki i aromaty
Imprezy tematyczne pozwalają na swobodną interpretację menu, np. jeśli organizowane jest włoskie party, na stołach powinny znaleźć się potrawy z kuchni włoskiej. I tak gościom w ramach starteru można zaproponować deskę serów (gorgonzola, pecorino, grana padano, mozzarellę czy casu marzu), focaccię z oliwą truflową i parmezanem lub mini lasagne pieczone w muffinowych foremkach. Ciekawe dania główne to cielęcina saltimbocca smażona z szałwią i szynką parmeńską w sosie winno-maślanym lub zuppa di pesce, czyli zupa z owocami morza na ostro, a na deser cafe affogato, czyli mocna kawa z lodami waniliowymi.
Jeśli na imprezie motywem przewodnim jest kolor, np. fioletowy, menu może składać się z potraw, do których wykorzystano fioletowe składniki. W takiej karcie mogą znaleźć się chipsy z truflowych ziemniaków, plastry bakłażana w teriyaki z kolendrą, deser waniliowy z musem jagodowym czy risotto z czerwoną kapustą.
Zdekonstruowana kuchnia to jeden z ostatnich trendów, który z pewnością wizualnie zaskoczy gości. W kulinarnej dekonstrukcji chodzi o przedstawienie potrawy w innowacyjny sposób, zmieniając teksturę, formę i udoskonalając smak. Przykładem takiego dania na imprezę w stylu black&white mogą być przegrzebki z pieczonym czosnkiem i czarnym makaronem. Na zakąskę tradycyjny solony śledź w trzech odsłonach i wszechobecna w tych czasach sałatka jarzynowa.
Bardzo często to konkretna kuchnia staje się motywem przewodnim, według którego organizowana jest impreza. Tak prościej jest zbudować niesztampowy koncept całego eventu. Dopasowanie menu do imprezy tematycznej zależy nie tylko od czynników związanych z aranżacją przestrzeni, w której ma się odbywać przyjęcie, ale również od gości i ich preferencji, dlatego warto asekurować się kilkoma wariantami w karcie, tj. zarówno mięsnymi, jak i jarskimi.
*Ibis World, „Party&Event Planners 2017”, https://www.ibisworld.com/industry-trends/specialized-market-research-reports/consumer-goods-services/personal/party-event-planners.html