Menu

Coraz częstsze i dalsze podróże budzą apetyt na dania z drugiego końca globu. Dlatego przygotowałem trochę informacji o ceviche i innych przystawkach kuchni peruwiańskiej, które mogą uwieść Twoich gości.

Co to jest ceviche?

Ceviche to banalnie prosta przystawka. Składa się z kawałków surowej ryby lub surowych owoców morza, które marynuje się w soku z cytrusów oraz podaje z kilkoma prostymi dodatkami.

W naszych restauracjach najczęściej wykorzystuje się do niej łososia, ale w rodzimym Peru można spotkać wiele innych odmian: ceviche z tuńczyka, labraksa, dorady, dorsza czy krewetek lub przegrzebków.

W kontakcie z kwasem cytrusów, białka zawarte w rybie ulegają denaturacji, przez co kąski ceviche wydają się ugotowane – tracą ciągliwość i śliskość oraz zmieniają kolor.

Przepis na ceviche

Przygotowanie ceviche jest proste – wystarczy posiekać na równe kawałki rybę lub owoce morza, zamarynować w soku z cytrusów z przyprawami i podawać. Jak to w przypadku prostych przepisów bywa, o zadowalającym finalnym efekcie decydują szczegóły.

Pierwszym są dodatki. Po marynowaniu ryby możemy wymieszać ją na przykład z pomidorem, awokado, cebulą i kolendrą, aby uzyskać autentyczny smak potrawy. Do tego wystarczy odrobina sałaty polana Sosem sałatkowym ogrodowym Knorr, by otrzymać apetycznie wyglądającą przekąskę.

Natomiast kluczem do stworzenia naprawdę dobrego ceviche jest dostosowanie czasu marynowania do rodzaju głównego składnika oraz wielkości jego kawałków. Standardowa kostka łososia, około 2 na 2 centymetry, potrzebuje ponad 2 godzin, aby całkowicie się „ugotować”.

Sprawdź dokładny przepis na ceviche.

Inne przystawki kuchni peruwiańskiej

Ceviche to oczywiście nie jedyna przystawka kuchni peruwiańskiej. Oto kilka wybranych, z którymi warto eksperymentować.

Papas a la Huancaina

Ta przystawka składa się z kawałków gotowanych ziemniaków polanych pikantnym sosem serowym, podawanych z ugotowanym na twardo jajkiem oraz czarnymi oliwkami.

Główne składniki sosu to biały ser oraz mleko skondensowane, które miksuje się na gładki sos. Autentyczny, pikantny smak zapewnia mu dodatek pikantnej pasty z papryczek Aji Amarillo.

Causa Rellena

Ta elegancka przystawka jest bardzo popularna w Peru. Składa się z dwóch warstw purée z żółtych ziemniaków doprawionego limonką i przełożonych nadzieniem. Przygotowuje się je najczęściej z rozdrobnionego tuńczyka lub kurczaka wymieszanego z majonezem i przyprawami.

Niekiedy można spotkać wersje z dodatkiem warzyw: awokado, pomidorów czy papryk.

Rocoto Relleno

Pikantne papryki nadziewane siekanym mięsem i zapiekane z serem, podawane często z ziemniaczanym gratin.

Odmiana papryki rocoto to jedna z pikantniejszych papryk używanych w kuchni peruwiańskiej. Aby zmniejszyć pikantność dania, należy ją odpowiednio przygotować przed pieczeniem: wyciąć gniazdo nasienne, trzy razy gotować w wodzie z cukrem, zamarynować na noc w mieszance octu i cukru, a przed nadzianiem wnętrze obficie obsypać solą.

Kuchnia peruwiańska obfituje w świeże, zdrowe przepisy. Tak samo jak kurs online Akademii UFS „Z ogrodu na stół"! Sprawdź go i dzięki kilku krótkim filmom poznaj tajniki organicznego gotowania.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza