Grill a barbeque
Zanim o faktach i mitach dotyczących grillowania, warto zdefiniować i wskazać różnice między grillem a barbeque, ponieważ to dwie zupełnie inne metody przygotowywania dań na ruszcie, a bardzo często błędnie stosowane zamiennie w gastronomii.
Grillowanie to poddawanie wysokiej temperaturze w krótkim czasie małych kawałków mięsa, warzyw czy owoców na otwartym ogniu, natomiast barbeque to bardzo powolne i precyzyjne pieczenie mięsa nad rozżarzonymi węglami, uważane za znacznie bardziej skomplikowany proces kulinarnej obróbki dużych kawałków produktów lub ich całości. Istnieją różne techniki barbeque, stosowane w zależności od rodzaju mięsa na ruszcie. Z kolei grillować można metodą bezpośrednią lub pośrednią – różnica w tych sposobach jest niewielka: grillowanie bezpośrednie sytuuje składniki nad źródłem ciepła, natomiast pośrednie dociera do nich z boku. Istnieje również możliwość wykorzystania metody 50/50, czyli stworzenia dwóch stref ciepła (wysokiej i niskiej temperatury), warunków idealnych do tego, aby mięso i pozostałe składniki na ruszcie zostały szybko przypieczone i wypieczone wewnątrz.
Grillowe wskazówki:
- aby uzyskać efekt lśniącej powierzchni mięsa, dobrze jest pokryć je glazurą tuż przed końcem pieczenia, np. z soku z ananasa, miodu i żurawiny lub sosu sojowego, miodu i chili
- aromat mięsa można jeszcze bardziej wyodrębnić, rozrzucając na rozżarzonym węglu świeży rozmaryn, tymianek, imbir, orzechy czy cynamon.
Grillowe faux pas:
- nakłuwanie mięsa widelcem do rusztu – dzięki temu mięso traci sok i robi się suche.
- grillowanie z płomieniem na węglu – istnieje ryzyko spalenia mięsa + wydzielają się szkodliwe substancje
- ignorowanie tłuszczu lub marynaty przedostającej się na rozżarzony węgiel – wydzielanie szkodliwych substancji, dlatego warto odsączać mięso przed włożeniem na ruszt.
Fakty i mity
Nigdy. W zależności od tego, co znajduje się na ruszcie, należy mieć na uwadze prawidłową obróbkę termiczną produktu. Każdy rodzaj mięsa wymaga indywidualnego podejścia, np. cienki kawałek mięsa powinien być krótko trzymany na mocnym ogniu, grube steki lub steki z kością potrzebują ostrego ognia, aby je przypiec, a następnie średniego, aby upiec w środku.
To w skrócie igranie ze zdrowiem i brak wyobraźni. Mięso przed wrzuceniem na ruszt powinno być wolne od bakterii, a więc prosto z chłodni.
Nie, jeśli mięso zostanie przyprawione solą czy pieprzem tuż przed włożeniem na ruszt. Taki zabieg pozwoli uzyskać efekt chrupkości, w przeciwnym razie marynowane w soli mięso straci swoje soki.
To wyłącznie sposób na to, aby wysuszyć mięso przez utratę jego soków. Aby sprawdzić, czy mięso ma pożądaną strukturę, wystarczy nacisnąć je palcem. Krwisty stek jest miękki, średnio wysmażony ustępuje pod naciskiem, natomiast well done jest twardy i sprężysty.
Tak jak podważalne są powszechnie krążące mity odnośnie grillowania, tak niepodważalnym jest fakt, że idealnym sosem do mięsa z rusztu jest sos barbeque, który w naszej ofercie (Hellmann's Sos Barbecue) ma wyrazisty dymny smak i doskonale pasuje zarówno do marynat, jak i w postaci gotowego dipu.
Zapisz się do newslettera
Już dziś zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z informacjami ze świata gastronomii. Otrzymasz co miesiąc najświeższe przepisy, informacje o konkursach oraz inspirujących filmach i artykułach stworzonych przez szefów kuchni z całego świata. Niech nic Cię nie ominie!