Menu

Unijny zakaz stosowania plastiku – czego dotyczy?

Wytyczne Unii Europejskiej zakazują produkcji i wprowadzania do sprzedaży dziesięciu najpopularniejszych jednorazowych produktów plastikowych, które posiadają swoje biodegradowalne odpowiedniki. Są to:

  • plastikowe widelce, noże, łyżki i talerze,
  • plastikowe słomki i mieszadełka do napojów,
  • plastikowe pojemniki do żywności,
  • styropianowe kubki,
  • patyczki higieniczne,
  • plastikowe patyczki do balonów.

Wytyczne dla restauracji – zakazane jednorazowe opakowania plastikowe

Jakie produkty plastikowe zostały wycofane?

Plastikowe pojemniki jednorazowego użytku

Plastikowe pojemniki jednorazowego użytku

Zakaz obejmuje stosowanie plastikowych pojemników jednorazowego użytku. Dotyczy on nie tylko samych pojemników i talerzy, ale również plastikowych folii do zgrzewu oraz wieczek do opakowań i pokrywek na napoje.

Plastikowe sztućce i dodatki

Plastikowe sztućce i dodatki

Unijna dyrektywa wprowadza zakaz używania plastikowych widelców, noży, łyżek i łyżeczek, słomek do napojów i mieszadełek oraz pałeczek.

Styropianowe pojemniki jednorazowego użytku

Styropianowe pojemniki jednorazowego użytku

Zakazuje się również stosowania jednorazowych produktów wykonanych ze styropianu: pojemników i opakowań, kubków, talerzy, wieczek i innych.

Dozwolone opakowania jedzenia na wynos po wprowadzeniu dyrektywy plastikowej

Każdy z produktów zakazanych w produkcji i wprowadzaniu do obrotu przez Dyrektywę posiada swoje w pełni funkcjonalne ekologiczne odpowiedniki. Mowa o opakowaniach, sztućcach, słomkach i innych wykonanych z biotworzyw, które ulegają biodegradacji lub podlegają kompostowaniu.

Co stosować zamiast jednorazowych opakowań z plastiku?

  1. Opakowania, sztućce i dodatki z „bioplastiku”, czyli PLA.
  2. Biodegradowalne folie do zgrzewu z PLA.
  3. Słomki i opakowania papierowe.
  4. Sztućce wykonane z drewna.
  5. Pojemniki i pokrywki z trzciny cukrowej.
  6. Opakowania szklane, np. słoiki i butelki.
  7. Talerze i sztućce z otrębów.

Warto na bieżąco obserwować rynek opakowań i sprawdzać nowości. Ze względu na obowiązujący zakaz, można prognozować, że pojawią się kolejne innowacyjne rozwiązania, które poszerzą repertuar dostępnych opakowań na wynos.

Od kiedy obowiązuje dyrektywa plastikowa i zakaz stosowania jednorazowych opakowań i sztućców z plastiku?

Zakaz produkowania i wprowadzania do obrotu jednorazowych opakowań z tworzyw plastikowych obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że w hurtowniach i u dystrybutorów od tego dnia nie możemy kupić takich produktów.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy wciąż używać plastikowych opakowań, sztućców i słomek, jeśli posiadamy ich zapasy magazynowe. W tym przypadku, opakowania plastikowe możemy stosować do 3 lipca 2021 roku.

Dlaczego plastik w opakowaniach jednorazowych został zakazany?

Ustalenia Dyrektywy plastikowej wynikają bezpośrednio z troski o środowisko naturalne, stan oceanów oraz zdrowie i życie stworzeń morskich. Jak podaje Komisja Europejska, ponad 80 proc. odpadów w morzach to tworzywa sztuczne. Dzięki wprowadzeniu w życie dyrektywy, ograniczymy zużycie produktów stanowiących aktualnie 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Choć stosowanie tylko ekologicznych opakowań stanowi dla gastronomii wyzwanie, nie musi oznaczać rewolucji w kuchni. Wszystkie zakazane produkty posiadają swoje biodegradowalne odpowiedniki, których możemy używać ze świadomością, że zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko i jesteśmy bliżej naszych gości, którzy oczekują ekologicznych rozwiązań w biznesach, które wspierają.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza