Mozzarella
Ten pochodzący z Kampanii biały ser produkowano niegdyś wyłącznie z mleka bawolicy. Dziś praktycznie w całych Włoszech wytwarza się go z krowiego mleka, co sprawia, że współczesna mozzaralla jest mniej tłusta, nieco bardziej wodnista i lepiej nadaje się do zapiekania.
Dzięki serwatce, w której jest zanurzony, ser pozostaje elastyczny i nie tworzy się na nim skórka. Mozzarelli we włoskiej kuchni można użyć niemal wszędzie, ale najlepiej smakuje oczywiście na pizzy i w caprese.
Parmezan
Słynny na cały świat ser Parmigiano Reggiano jest wytwarzany od XIII wieku. Oryginalny powstaje z krowiego mleka w regionach: Parma, Emilia-Romania, Modena, Bolonia i Mantua.
A od czego zależy jego smak? Od wszystkiego! Począwszy od tego, co jedzą krowy, poprzez regionalne tradycje, aż do miejscowej pogody. Młody parmezan idealnie pasuje do wina, starszy możemy zetrzeć do sałatek mięs czy makaronów. Dojrzały, skropiony octem balsamicznym, podany wraz z suszonymi figami i orzechami stanowi wyśmienitą przystawkę.
Mascarpone
To istna śmietanka wśród serów. Dosłownie, bo jako jedyny wyrabiany jest nie z krowiego mleka, a ze śmietanki właśnie, którą podgrzewa się do temperatury 90°C i zaprawia kwaskiem cytrynowym.
Mascarpone doskonale nadaje się do kremów i nadziewania. Najoczywistsze skojarzenie jest związane ze słynnym deserem tiramisu, ale ten popularny ser z Lombardii sprawdzi się także jako dodatek do chrupiącego pieczywa z dżemem czy do tortów.
Ricotta
Miękki ser włoski o delikatnym smaku z drobnymi granulkami. Nazwa ricotta pochodzi od powtórnego gotowania serwatki, która pozostaje po produkcji serów podpuszczkowych.
Ten zawierający ok. 20% tłuszczu przysmak daje kucharzom szerokie pole do popisu, a to ze względu na mnogość zastosowań. Perfekcyjnie sprawdza się w przygotowywaniu farszów, serników, deserów i sałatek, można go zjeść nawet jako twarożek wzbogacony solą, przyprawami lub na słodko!