Azja na talerzu to cała paleta barw, smaków i zapachów. Proste, często niewyszukane składniki, zatopione są w aromatycznych ziołach i przyprawach, z których wiele ma tak korzystny wpływ na nasze zdrowie, że niemal można by było przepisywać je na receptę. Dzięki ich umiejętnemu połączeniu w potrawach zawsze można wyczuć pięć smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz ostry. Co istotne, żaden z nich nie przyćmiewa pozostałych tylko tworzą harmonijną całość.
Galangal
Jedną z najważniejszych przypraw jest galangal. Można go znaleźć w każdej potrawie – w zupach, curry, daniach z mięsem i owocami morza, a także w sałatkach i sosach. Ma korzenny, lekko gorzki smak. Wyglądem i trochę smakiem przypomina imbir, czyli kolejną przyprawę, bez której trudno wyobrazić sobie kuchnię azjatycką. Jego ostry, lekko cytrynowy smak jest dobrze znany także nam – Europejczykom.
Trawa cytrynowa i kolendra
Wschodnią przyprawą, która świetnie odnajdzie się w letnich daniach jest trawa cytrynowa. Jej łodyga to ważny element curry i tom yum – najbardziej znanej tajskiej zupy. Wykończeniem orientalnych dań jest często kolendra zwana też azjatycką pietruszką
Kafir
Kucharze w Tajlandii nie obyliby się też bez liści kafiru – cytrusowego drzewka rosnącego m.in. w Azji Południowo-Wschodniej. Ich wygląd może kojarzyć się z wyglądem listków bobkowych, ale lekko kwaśny smak trudno z czymkolwiek porównać.
Sos rybny i sos sojowy
Dwa sosy, które muszą znaleźć się na azjatyckiej półce z przyprawami to sos rybny oraz sojowy – one często traktowane są jako źródło soli dla potraw.
Papryczka chili
Ostrości daniom nadaje czosnek i oczywiście papryczka chili. Warto wiedzieć, że istnieje wiele jej odmian. Jedną z najostrzejszych jest malutka tajska papryczka zwana „bird’s eye chili”.