Menu

Na pewno na co dzień, spotykasz się z problemem marnowania jedzenia. Czy wiesz, jakie zmiany wprowadzić, by go zredukować? Poniżej znajdziesz proste i skuteczne działania, dzięki którym będziesz mógł lepiej zarządzać odpadami.

Fermentowane jedzenie i napoje

Fermentowane jedzenie i napoje

Ta jedna z najzdrowszych technik obróbki warzyw i owoców. Nada się, nie tylko do zrobienia kiszonej kapusty czy ogórków. Warto wykorzystać resztki warzyw, takich jak kalafior, rzodkiewka czy buraki, by stworzyć fermentowane dodatki do dań.

Postaw też na fermentowane napoje! Z resztek owoców, fusów od herbaty i naparów ziołowych, możesz zrobić zdrowe napoje o niesamowitym smaku.

 

Octy owocowe

Octy owocowe

Jeśli Twoi goście nie są gotowi na fermentowane napoje z owoców, wykorzystaj resztki owoców do stworzenia smakowej gamy octów. Od klasycznego jabłkowego, przez malinowy i porzeczkowy, aż po winogronowy – niemalże każdy owoc możesz zamienić w orzeźwiający ocet.

Nie bój się dodatków: dodawaj przyprawy, zioła i miód, by podkręcić smak swojego octu.

Postaw na warzywa

Postaw na warzywa

Produkcja mięsa jest bardzo kosztowna dla środowiska – powoduje emisję gazów cieplarnianych na podobnym poziomie, co transport (ok. 15% globalnej emisji), ogromne zużycie wody i energii oraz zanieczyszczenie gleby.

Aby dochować obietnicy gastronomii no waste, warto wprowadzić do menu więcej lokalnych warzyw. Możesz je wykorzystać od korzenia po nać – tak jak marchew czy rzodkiew. Z ich zielonych części możesz zrobić oryginalne pesto.

Mroź jedzenie

Mroź jedzenie

Mrożone jedzenie popadło w niełaskę ze względu na opinię, że tylko świeże produkty są dla nas dobre. Okazuje się, że krótko mrożone, wysokiej jakości składniki są lepsze od świeżych składników, drugiego gatunku. Warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z mrożenia czy techniki sous vide, związane z ograniczeniem marnowania żywności.

  • Używanie mrożonych składników, często jest szybszą metodą.
  • Należy regularnie używać mrożonych produktów, by zapewnić najwyższą jakość.
  • Sous vide jest atrakcyjną alternatywą dla mrożenia: pozwala zachować smak i teksturę, optymalizuje straty żywności oraz daje wymierne korzyści ekonomiczne.

 

Kontroluj wielkość porcji

Kontroluj wielkość porcji

Jeśli regularnie goście zostawiają niedojedzone talerze, postaw na mniejsze porcje. Obniżysz food cost i być może namówisz swoich gości na deser po głównym daniu.

Ryba to „pułapka” dla zysku

Ryba to „pułapka” dla zysku

Czy jest coś lepszego niż świeża ryba? Dla gastronomii jest jednak bardzo problematyczna, ze względu na wysoką cenę i krótki termin ważności. Jeśli będzie musiała zostać wyrzucona, odbije się to negatywnie na zyskach. Oto kilka porad, jak tego uniknąć:

  • Stwórz dania z ryb, które mogą być łatwo przygotowane, np. kotlety rybne, rybne ravioli.
  • Mroź ryby, by na dłużej zachować ich świeżość.
 

Oferuj różne wielkości dań

Oferuj różne wielkości dań

Zamiast tradycyjnego podziału na menu normalne i dziecięce, wprowadź podział na dania małe, średnie i duże – gdzie duże oznaczają normalną porcję jedzenia.

Jedna bulwa – wiele możliwości

Jedna bulwa – wiele możliwości

Obieranie ziemniaków zajmuje dużo pracy i czasu, co może spowolnić produkcję o 15%. Zamiast frytek, zaproponuj nieobrane, pieczone ziemniaki. Dzięki temu zmaksymalizujesz zyski, a zespół podziękuje Ci za wyeliminowanie żmudnej pracy, jaką jest obieranie ziemniaków. Dodatkowo dowiedz się, jak efektywnie obierać ziemniaki i korzystaj z odpowiednich narzędzi, dzięki którym ograniczysz ilość odpadów.

Ulepsz swój bufet

Ulepsz swój bufet

Również w tym zakresie możesz wprowadzić małe zmiany, które ograniczą ilość odpadów:

  • Odpowiednie dobranie wielokości naczyń,
  • Zminimalizowanie ilości dodawanych jadalnych dekoracji,
  • Napoje podawane z dozowników,
  • Mniejsze talerze,
  • Naczynia o głębokości 5 cm zamiast 10 cm.

Rady na nadprodukcję

Rady na nadprodukcję

Tu jest wiele możliwości zmiany. Oto kilka sprawdzonych porad:

  • Lepsze planowanie (np. wcześniejsze zamówienia),
  • Śledzenie nowinek technologicznych,
  • Jedzenie dla zespołu,
  • Oddanie jedzenia organizacjom i instytucjom charytatywnym,
  • Ponowne użycie niewykorzystanego jedzenia.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza